Sıçan peritoneal mast hücrelerinde besin boyaları ve Sodium Benzoate'in etkisi
The Effect of food colors and sodium benzoate on rat peritoneal mast cells
- Tez No: 4433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFET SOLMAZ(ÖZARAN)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Her gün bir çoğumuzun tükettiği besin boyalı ve ko ruyucu maddeli yiyecek, içecek, ilaç ve kozmetiklerin bir kısmının anaflaktik reaksiyonlara neden olduğu araştırı cılar tarafından öne sürülmüştür. Besin boyaları ve katkı maddelerine karşı yapılan deri testleri ile birlikte sıçan peritoneal mast hücreleri üzerinde yapılan araştırmalardan bir kısmı pozitif reaksiyon gösterirken, bir kısmıda nega tif reaksiyon göstermiştir. Birçok araştırıcının birleşti ği ortak nokta ise hassas bünyelerde gıda katkı maddeleri nin daha etken olduğudur. Bu bilgilerin ışığı altında ser tifikalı besin boyalarından ponceau ve tartrazine ile ko ruyucu maddelerden sodium benzoate sıçanlara oral yoldan verildi, üç ay uygulanan bu diyet sonunda hayvanlar diseke edilerek, ince barsak mezenterinden kesitler elde edildi. Işık mikroskobu düzeyinde mast hücrelerinin sayısal ve morfolojik değişiklikleri incelendi. Bulgular ponceaunun mast hücrelerine en etkili ajan olduğunu (gösterdi. Ponceau" dan sonra ikinci sırada tartrazine ve en az etkili olarak da sodium benzoate gelmekteydi. Gıda boyalarının sodium benzoate ile kombinasyonları tek başına kullanıldıkların dan daha az etkiliydi. -III-
Özet (Çeviri)
It is known that most of the widely used food, drinks and cosmetics contain food colors and additives may pro duce anaf lactic reactions. Some of the skin tests and mast cells of the peritoneum studies with food colors and addi tives showed pozitive reactions while some others revealed negative response. Yet most of the authors reported that, sensitive organisms show hypersensitive reactions to food additives. In this study rats were fed with certificated food colors ponceau and tartrazine and sodium benzoate, during 3 months. After this period their small bowel mesenterium were dissected. The mast cells were then exa mined morphologically by light microscope. The findings revealed that ponceau is the most effective agent over the mast cells. Following ponceau, tartrazine is found the se cond and NaB the least effective agent. We were found less effective when used combined with NaB compared when used alone. -IV-