What is the model of the best manager: a data mining approach
En iyi yönetici modeli nedir: Bir veri madenciliği yaklaşımı
- Tez No: 365686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALPER TUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yöneticiler çalışma hayatımızda aktif rol oynamaktadırlar ve onların davranışları ve tecrübeleri bizim başarımızı etkilemektedir. Eğer bir yönetici mesleğinde iyiyse ve yeteneklerini insanları yönetirken etkili bir şekilde kullanabiliyorsa, çalışanlar da işlerinde aynı oranda başarılı olmaktadırlar. Aksi durumda, iş ile ilgili bazı problemler ya da eksiklikler ortaya çıkabilir. Bu durumda, iyi yönetici kimdir? Bu sorunun cevabını bulabilmek için bir anket hazırlanmıştır ve anket çalışan kişilere uygulanmıştır. Araştırmada, çalışanlar yöneticileri hakkında sorulara cevap vermiştir ve araştırmanın sonuçları bazı analiz teknikleri ile değerlendirilmiştir. Bu araştırma, farklı veri madenciliği yöntemleri kullanarak anket sonuçlarını ve anketteki soruların yöneticilik üzerindeki etkilerini analiz etmeyi ve kötü ya da iyi yönetici modellerinin neler olduğunu bulmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Managers have an active role in our working life and their attitudes and experiences affect our success. If a manager is good on his/her job and applies his/her skills to manage people effectively, workers also become successful at work at the same rate. Otherwise, there can be some problems and some deficiency about employment. So, who is a good manager? To find answer of the question, a questionnaire was prepared and applied to employees. They answered some questions about their managers on the survey and results of the survey were evaluated with some analysis techniques. This research intends analysing results of the survey and effects of the questions on the survey for management, using different data mining techniques. This results in finding the type of the manager model : good or bad.