TS-ISO 9OOO kalite güvence sisteminin pamuk ipliği tesisinde uygulanması
Application of ISO 9OOO quality assurance standart in a cotton-spinning mill
  1. Tez No: 39809
  2. Yazar: A.CELAL AŞKAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
SUMMARY APPLICATION OF ISO 9000 QUALITY ASSURANCE STANDARTS IN A COTTON-SPINNING MILL In this study, application of ISO 9000 quality assurance standart series is tried in the spinnig mill and an application plan and quality manual are prepared in order to give an example in this subject. The objective of any profitable manufacturing business is to supply, on time, products of a quality standart which satisfy the customer both performance and and price, thus ensuring short and long term sales. To achieve this, company must operate in a cost effective and controlled manner.Textiles and related industries are not an exception to this rule-to remain profitable we must all ensure that all products, ie,fibres, yarns, fabrics, etc, are mnufacturing under the right conditions and to the correct specifications. The specification used as a basis for achieving this objective is TS-ISO 9000MSO 9000VEN 29000“Quality systems ”. In this study Firstly,basics quality descriptions and benefits of quality have been explained in order to provide all people in the company to understand and believe the Quality system. Quality may be defined“fitness for purpose ”To manufacture a product which is“fit for purpose”will involve all activities with in a company (purchasing, planning, design, manufacture, inspection and test and delivery ) Quality assurance is obtaining a controlled method of operation to provide confidence that a product or service will satisfy a given need.This requires a company to have written procedures and records to show all activities in all departmants are planned and systematically carried out. VI
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu çalışmada, TS-ISO 9000 Standartlarının pamuk ipliği üretimi yapan bir kuruluşta uygulanabilirliği araştırılmıştır. Pamuk ipliğinin standart bir ürün olması sebebiyle TS-ISO 9002“ Üretim ve tesiste kalite güvencesi ”model standartının uygulanması gerektiği belirlenmiştir. Kurulacak kalite güvence sisteminin performansı büyük ölçüde, yararlarının tam olarak bilinmesine ve standart gereklerinin anlaşılma sına bağlıdır. Bu amaçla ; kalite konusunda dünyadaki gelişmeler ve yeni yaklaşımlar tanıtılmıştır. TS-ISO 9002 standartı, yalnızca tekstil sek törü düşünülerek hazırlanmış bir standart değildir. Dolayısıyla pamuk ipliği tesisi için neler yapılması gerektiği tesbit edilmiştir. Bu çalışmanın uygulama kısmında, örnek bir tesis üzerinde standartın uygulama projesi ve uygulama sonucu oluşturulan kalite el kitabı verilmiştir. Ancak daha detaylı ve kuruluşa özel olan prosedür ve talimatlar gibi dokümanlara girilmemiştir.ISO 9000 is basically a collection of good business principles that have been succesfully practised in leading companies for years. The ISO 9000 series does not contain any new, radical, untried concepts. Rather, it builds on proven techniques and practices. Basic reqirements are, -say what you do document -do what you say daily practice -record what you did facts -check on the results review -act on the difference corrective action Benefits of achieving the standart are, -introduces a prevention philosophy, get it right first time -provides critical analysis of present systems -reduces scrap, wastage, rework and customer complaints -increase sales and profitability -establishes a process of on going improvement Secondly, explaining the requirements of standarts. The requirements of ISO 9002 are summarized as below: Management Responsibility: The company must have a policy on quality, stating its objectives and commitment to quality, This commitment must fully supported by the chife executive and the company policy must be written and authorised by him and understood by all employees. A company must have an organisation chart, together with definitions of the responsibilities and authority of those shown in the chartlnspection, test and monitoring requirements must be identified and carried out by trained personnel.This applies to the checking as required of incoming materials, constructional particulars of goods, specifications, and the checking (auditing) of the quality system, A management representative must be appointed who has the freedom and authority in all departments/functions to ensure the requirements of the standart are implemented and maintained. The management is required to carry out a periodic review of the system to ensure its continued suitability and effectiveness. vnQuality System: The company must have written operating procedures and instructions which are brief but concise for all activities. This will include a company quality manual which will itself include, or refer to, the departmental or activity procedures.All the necassary manufacturing information will also have been developed. Contract Review: Prior to commencing work on an order, or even accepting an order, all the customer requirements must be known and understood. Then, company must review capability both technique and capacity. Document Control: All specifying or instructive documentation, including procedures, must be controlled. Responsibilities for issuing and approving documents must be defined, and also those for change and modification.The responsibility for retrieving, destroying or filing superseded copies must be defined, thus ensuring only up-to-date specifications, drawings, instructions, or procedures are being used. Purchasing: The company must prepare procedures describing the purchasing function from requisition through to payment of invoices.Suppliers must be introduced and the purchase order authorities must ensure that only these suppliers are used.A record of suppliers should be maintained. Guidance will be given in the procedures as to amount of purchasing data necessary to be included on an order. Purchaser Supplied Product: When a customer supplies raw material They must undergo the same controls as company purchased products.In addition to this it must be ensured by identification, or other means, that they are only used on the customer's product. Product Identification and Traceability: There must be means to identify all materials, goods in process and finished goods, at all stages of processing. This may be achieved by vmdocuments attached to the goods, markings on the goods, documents(eg. route cards, specifications, etc)on wagons or containers, or clearly designated holding areas.Additionally, traceability must be built in to the documentation to enable faults discovered during or after manufacture, or customer complaints, to be traceable back to particular days and times,processes, machines and actual operation. Process Control: A procedure will be necessary which describes how the order information translated into production.The production control activity and the use of work orders, route cards, etc will be described.AU the necessary manufacturing information including fibres, yarns, choice of and sequence of machines, machine settings, required characteristics of the product, etc must be available and up-to-date. Inspections and Testing: All products and materials entering the company will need to be verified and inspected some way.The amount of inspection will be determined by the type of product. Instructions and procedures for in process inspection and testing need detaling. with the testing equipment and capabilities of processing staff primarily in mind. In the final, This ascertains that the final product conforms to specified requirements and will involve usually a combination of visual and instrumental inspection and appropriate specified test conducted with the specified sampling procedure.An important point is that no product should be released before documented inspection procedures have been satisfactorily completed. The records of all inspections are retained as evidence of the product's approval. Inspection, Measuring and Test Equipment: Procedures will need to be developed describing the selection, use and calibration of inspection, measuring and test equipment used. The equipment used will be appropriate to measure the tolerances demanded. Test equipment includes all devices for metrology and observations on products at all stages, including those in the case of DCprocess operators, warehousemen,etc and not just the central testing function. Measurement standarts for using calibration must be traceable to the national calibration standarts. Where standarts are being followed in testing procedures that have requirement for a humidified atmosphere. Exceptions may be allowed if the textile product is invariably hydrophobic and substantially unaffected by humidity.The frequency of check would be established dependent on the equipment's stability, application and rate of use.The calibration status of the equipment should be apparentThe calibration records should be kept. Inspection and Test Status: Throughout manufacture, products and materials need to be known status,ie whether inspected or not and, if inspected, whether accepted or rejected, eg by route card or by labelling or by area. Control of Non-conforming Product: A procedure would need to be developed describing the activities following a rejection of products or materials, whether in goods inwards, the manufacturing area or from the customer or sub-contractor. Corrective Action: Prompt and effective corrective action is essential to the operation of a Quality Assurance system.To this end, the records which are generated throughout manufacturing cycle are used to feed back information to the appropriate personnel in this way continuous improvement on quality must be provided. Handling, Storage, Packaging and Delivery: Products or materials which have been purchased or processed to specification can so easily be spoiled if not handled, stored or packed suitably. Quality Records: All the records generated in operating a Quality Assurance system must be retained. The methods and duration of retention should be specified record procedures.The standarts specifies Quality records, butcompany will have other documents which it may wish to list, eg. purchase orders, invoices, specifications, works orders, etc. Internal Quality Audits: Having introduced operating procedures into all departments, these will need to be checked periodically to ensure that they are being adhered to.Where procedures are being correctly worked to, a corrective action is raised on the person responsible for that area. Training: Training requirements need to be determined for all personnel who can affect the Quality.After that, these educations must be scheluded and given and education records for all personnel must be kept. Statistical Techniques: This requirements is for use of sampling or statistical process control(SPC)but only where appropriate.SPC would be useful as an ongoing control technique on processes involving large populations of product, eg. ring bobbins, dyed yarn packages, etc Thirdly, implementation of Quality Assurance system.according to ISO 9002 mentioned above have been applied in a spining mill company,For that, first of all two working groups were set,steering committee and application committee,These groups specified essential steps to ISO 9002 certification and prepared various plans, project plan, application plan and responsibility chart. İn this way,the company had a timetable about ISO 9002 certification, all people in the company were responsible implementation of quality assurance and documents that need preparing were specified. Finally,in order to establish documented Quality system and to give a example, the Quality manual that was prepared by quality manager presented. Quality manual showed quality manual structure, subjects that need including and references procedures. In this study, a product quality plan was developed but it may not applied all spinnig mill. Because all company must do quality control XIaccording to ISO 9000 Clause 4.9 but where, how, accept/reject criteria, when etc. are up to company.but in the end customer must satisfy. As a result, all spinning mill companies can apply easily ISO 9002 quality assurance system.Documentation, calibration, quality control organization etc. can finish in a year. But it is important that continuosly quality improvement (CQI) This can be achieved if a company think quality is the best important job. if from the top to the bottom all people in the company understand, believe and work for quality. CQI will make the company more competible and“international company”. ISO 9002 wants CQI but its scope and speed are up to the company management and system. So all companies think that ISO 9002 is a process not a program or project. xn