Kentsel raylı sistemlerin planlanması Bursa örneği
Planning of urban rail systems Bursa sample
- Tez No: 365689
- Danışmanlar: DR. NURBANU ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sunulan bu araştırmanın amacı Bursa?daki hafif raylı sistemlerin tasarımı, planlanması, işletilmesi süreçlerinin bilimsel ve teknik veriler ışığında incelenerek; kent içi trafiğine, şehrin gelişimine, ticarethanelere etkilerinin incelenmesidir. Araştırmanın amacının anlatıldığı giriş yazısından sonra toplu taşımanın tanımı yapılarak, ulaşımdaki yerinden bahsedilmiş ve Dünya' da ve ülkemizdeki gelişimi gözden geçirilmiştir. Üçüncü bölümde kent içi toplu taşıma türleri sınıflara ayrılıp karşılaştırılmış ve kent üzerindeki etkileri çeşitli özellikler göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde raylı toplu taşıma sistem türleri ayrı ayrı ele alınarak, Dünya ve Türkiye' deki raylı sistemlerin durumundan, kent içi ulaşımındaki yerinden ve trafiğe etkilerinden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde Bursa kenti ile ilgili genel bilgi verildikten sonra Bursa kent içi ulaşım sistemlerinin türlerine ve yolculuk verilerine değinilmiş ardından mevcut olan, inşası devam eden ve yapımı planlanan raylı sistemler çeşitli özellikleriyle ele alınmak suretiyle kent içi trafiğine olan ve olabilecek olan etkilerinden, taşıma kapasitelerinden bahsedilmiştir. Altıncı bölümde taşıma kapasitesini optimum değerlere yükseltmek için raylı sistemlerin olumsuz etkilediği bölgelere dikkat çekilerek entegre bir ulaşım modeli için alternatif çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Yedinci bölümde öneriler özet halinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is presented in Bursa, a light rail system design, planning, operation and examining the processes in the light of scientific and technical data; city traffic, the city's development, to examine the effects of trading houses. After his introduction to the purpose of the research described in the definition will be made of public transport, transportation over the mentioned and reviewed the development of the world and in our country. Separated classes in urban public transport modes are compared in the third chapter and evaluated a variety of features considering its effects on the city. In the fourth chapter dealt with separately on the types of rail public transport system, condition of rail systems in the world and in Turkey, from urban transportation and traffic impacts are discussed. In the fifth chapter, after giving general information about the city of Bursa, urban transport systems types and travel data mentioned in Bursa. And then existing, under construction and planned to be constructed by taking the handle features a variety of rail systems, the city traffic and the effects of which may, transportation capacities are discussed. In the sixth section, the optimal values of the carrying capacity of the regions to raise the rail systems by drawing attention to the negative affects of alternative suggestions were made for an integrated transport model. In the seventh chapter, are listed in the summary of recommendations.