Türkiye'de sebze ürünlerinin pazarlanmasında dağıtım kanallarının yapısı ve işleyişi
- Tez No: 36570
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Yaş sebzelerin üretimi hem Türk tarımı hem de ülke ekonomisi açısından önemli bir sektördür. Türkiye nüfusunun % 40'ı Tarım sektörü içinde yer almaktadır. Tarım sektörü içinde yaş sebze alt sektörü, yarattığı istihdam kapasitesinden dolayı önemli bir yere sahiptir. Yaklaşık 5 milyon kişi bu sektörün üretim, işleme ve pazarlama gibi çeşitli alanlarında çalışmaktadır. Yaş sebzelerin pazarlanması hasat, toplama, depolama, işleme ve taşıma gibi faaliyetleri kapsamaktadır. Bu süreç sebze ürünlerinin tüketiciler tarafından satınalınması ile sona ermektedir. Tez çalışması kapsamında yaş sebzelerin pazarlanmasında dağıtım kanalları üzerinde durulmuştır. Çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın amacına, içeriğine, varsayımlarına ve kullanılan yöntemlere yer verilmiştir. İkinci bölümde, ülkemizde üretimi ve tüketimi yaygın olan sebzelerin pazarlama sistemlerinin işleyişi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, araştırma kapsamına alınan sebzeler üretim, tüketim ve dağıtım yönleriyle incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, araştırma sonucu saptanan sorunlara ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The production of fresh vegetables is an important sector in Turkish agriculture and the national economy. 40 % of the total population involves in agricultural sector. Turkish fresh vegetables sub-sector in agricultural sector has an important role because of employment capacity. Approximately 5 million people work in that sector at the various levels, such as, production, processing, and marketing. Marketing of fresh vegetables begins with harvesting, collecting and continues storage, processing, transportation. This process finishes with the sales of vegetables to consumers. This thesis includes discovers the distribution problems in the marketing of fresh vegetables. In the first part of the study, the objectives, scope, assumption and the method of the research take place. In the second part of the study, marketing systems of fresh vegetables which have extensive production and consumption are examined. In the third part of the study, these fresh vegetables are examined individually with respect to their production, consupmtion and distribution. The fourth part of the study covers the problems that are determined in the research. And some recommen dations are offered as solution to these problems.