Küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türkiye ekonomisindeki durumu ve Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırılması
  1. Tez No: 36571
  2. Yazar: MURAT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYTEN HİSARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler Dünya Ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. 1970 yılına kadar hakim olan“ölçek ekonomileri”görüşü, petrol krizi sonrasında yerini küçük ve orta ölçekli işletmelere bırakmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler hayli esnek ve dinamik yapılarıyla ekonomik, toplumsal ve teknolojik dalgalanmalara büyük işletmelere göre daha çabuk uyum gösterebilmektedir. Bu yapılarından dolayı dünyanın her yerinde olduğu gibi, Türkiye'de de küçük ve orta ölçekli işletmelere önem verilmektedir. Kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, bu işletmeleri bir çatı altında idare etmekte, onlarla ilgili araştırmalar yaparak bu işletmeleri geliştirme çalışmaları yapmaktadır. Bununla beraber Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin bazı sorunları mevcuttur. Başta finansman yetersizliği olmak üzere eğitim, işyeri ve pazarlama eksiklikleri en önemli problemlerdir. Bunların çözümü için devlet tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Diğer yandan Türkiye Avrupa Birliğine katılma çabasındadır. Sanayinin mevcut yapısı dikkate alınarak yeni politikaları üretilmesi ve politikalar doğrultusunda yeni tedbirlerin getirilmesi kaçınılmazdır. Şüphesiz ana hedef Türk Sanayinin gerekli rekabet gücüne kavuşmasıdır. Tüm küçük ve orta ölçekli işletmelerde bu yönde çalışmalar yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Small and medium sized businesses occupy an important place in the economies of the world. The dominant sight was“the economies of scale”until 1970's, after crises of petrol the importance of small and medium sized businesses have fairly flexible and dynamic structures. Thesefore they are more adaptive to the fluctuations of economical, social and technological according to large economies. Small and medium sized economies are important also in Turkey like all over the world. KOSGEB-The Organization for The Development and Support Small and Medium Sized Businesses is gruing managerial support to these businesses. Howover some problems are observed of small and medium businesses in Turkey. First of the inefficiency of financing, training, place of employment and marketing are the most important problems. Required studies are done by the state for their solving. On the other hand Turkey is in the efford to join to Union of Europe. Thus the new policies be produced and new produced and new preventions are not avoided on these policies and taking into consideration the existent structure of industry. Without doubt the base goal to obtain required compitive force of Turkish industry. These studies must be done in both small and medium sized businesses.