Otobüs yolu uygulamalarının değerlendirilmesi: Ümraniye örneği
Application evaluation of bus road: example Umrani̇ye
  1. Tez No: 365707
  2. Yazar: KASIM ALTUNBEY
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURBANU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kent içi ulaşım; hızlı kentleşme, sanayileşme ve nüfus artışı ile gün geçtikçe yoğunlaşmaya başlamıştır. Bu bağlamda ulaşımda da çeşitli alanlarda gelişim beklenmektedir. Bu nedenle özellikle mega kentlerde toplu taşıma sistemleri ile trafik yoğunluğunun azaltılması amaçlanmaktadır. Toplu taşımada, raylı sistemler ve otobüs taşımacılığı en yaygın kullanılan yöntemlerdir. Plansız ve kaçak yapılaşmadan dolayı raylı sistemler, kentin her yerinde uygulanamamaktadır. Bu nedenlerden dolayı otobüs yolu uygulamaları alt yapı ve işletme maliyetleri de düşük olduğundan günümüzde en çok kullanılan sistemlerdir. Bu tez çalışmasında; Birinci bölümde otobüs yolu uygulamalarının genel bir anlatımı yapılmıştır. İkinci bölümde otobüs yollarının türleri ile dünyadan örnek verilmiştir. Üçüncü bölümde, Otobüs yollarının ve duraklarının tasarımı ile Türkiye' de yapılmış Otobüs yolu uygulamaları hakkında detaylı olarak inceleme yapılmıştır. Dördüncü bölümde, Otobüs yolu uygulamalarının yapıldığı Ümraniye örneği incelenmiş olup çalışmanın hazırlık, uygulama ve işletme safhaları ayrı ayrı sunulmuştur. Beşinci bölümde ise uygulama ile ilgili sıkıntılara değinilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban transport, rapid urbanization, industrialization and population growth began to concentrate every day. In this context, it is expected that the development of transport in various fields. Therefore, especially in mega cities with public transport system is intended to reduce traffic congestion. In public transport, rail and bus transport systems are the most widely used method. Because without unplanned and illegal construction of rail systems, are applied all over the city . For these reasons, the bus route infrastructure and applications is also low operating costs are now the most widely used system. In this thesis, the first section is an overview of the bus route application is made. In the second part of the bus route from the world is an example of the type. In the third section, with the design of bus routes and stops in Turkey made on the implementation of bus routes has been evaluated in detail. In the fourth chapter, the bus route Ümraniye examples of applications that do not work examined the preparation, implementation and operational phases are presented separately. In the fifth chapter of troubles related applications are addressed and solutions are presented.