Assessing spatial behavior focusing on the day and the night differences using social media, GIS, and spatial statistics
Mekansal davranışın gece ve gündüz farklarına odaklanarak sosyal medya, CBS ve mekansal istatistik yöntemleri ile incelenmesi
- Tez No: 690216
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kentin gece hayatı etkinlikleri, kent yaşamı için önemli bir kaynak olduğunu göstermektedir. Uzun yıllar coğrafyacılar ve şehir plancıları şehirdeki insan davranışları ile ilgili farklı saatlerde yapılan çalışmalarla ilgilendiler. Son yıllarda lokasyon bazlı check-in hizmetleri, kullanıcıların aktivitelerini ve lokasyon bilgilerinin görülmesine olanak sağlamaktadır. Önceki çalışmalar, konum tabanlı sosyal medya uygulamalarını kullanarak mekansal davranış ve insan etkinliğinin ilişkilendirilip ilişkilendirilmediğini incelemiştir. Bu çalışma, farklı günlerde ve farklı saatlerde insan davranışlarındaki farklılıkları anlamak için mekansal istatistiksel teknikler kullanarak bu boşluğu doldurmaktadır. Çalışma alanında gece ve gündüz arasındaki farkları anlamak için ana veri kaynağı olarak Foursquare kullanıcısının check-in verileri kullanıldı. Bu çalışmada üç farklı analiz yapılmıştır. Birincisi, hafta içi ve hafta sonu farklı saatlerde genelleme yapmak için kullanılan çekirdek yoğunluğudur. İkincisi, nokta dağılımlarının önemli ölçüde farklı olup olmadığını anlamak için hafta içi ve hafta sonları ve günler ve geceler için yapılan kuadrat analizidir. Son analiz, Foursquare mekanlarından otobüs duraklarına en yakın yolu bulan ve farklı gün ve farklı saatlerde erişilebilirlik farklılıklarını anlayan en yakın tesistir. Sonuç olarak, Foursquare mekanlarının yoğunluğu hafta sonları daha fazla görünmektedir. Gözlemlenen check-in kalıpları, hem hafta içi gündüz ve gece hem de hafta sonu gündüz ve geceleri istatistiksel olarak farklı değildir. Ayrıca toplu taşımaya erişim düzeyleri hafta içi ve hafta sonu farklı değildir.
Özet (Çeviri)
Nightlife activities of the city indicate a crucial source for urban life. For many years, geographers and urban planners have concerned with studies about human behavior in the city at different hours. In recent years location-based check-in services have allowed seeing users' activity and their locational information. Previous studies examined whether to relate or not spatial behavior and human activity using location-based social media applications. This study fills this gap by using spatial statistical techniques to understand differences in human behavior on different days and at different hours. Foursquare user's check-in data as the main data source was used to understand differences between day and night in the study area. In this study, three different analyses are conducted. The first is Kernel density used to generalize at different hours of weekday and weekend. The second is quadrat analysis for weekdays and weekends and days and nights to understand whether point distributions are significantly different or not. The last analysis is closest facility, which finds the closest path from Foursquare venues to the bus stops and to understand the differences in accessibility on different day and at different hours. In conclusion, the density of the Foursquare venues appears to be higher on weekends. The observed check-in patterns are not statistically different both on weekday days and weekday nights and weekend days and weekend nights. Moreover, the levels of accessibility to public transport do not different on weekdays and weekends.