Veri güvenliği esaslı 'Kendi Cihazını Getir' sistem tasarımı
Bring Your Own Device'System Design Based On Data Security
- Tez No: 365729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ŞAYKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde basit işleri gerçekleştirmek için bile bilişim teknolojilerine ve teknolojik cihazlara kişisel bağımlılık mevcuttur. Bu durumun, toplum üzerinde yaratmış olduğu bağımlılık ve bilgi kaynaklarının gizliliği, bütünlük ve uygunluk durumu sürekli sorgulanmaktadır. Kullanıcı sayısı arttırmasının bedeli olarak, mobil cihazların fonksiyonalite gelişimi azalmaktadır. Bu durumla beraber mobil cihazlar, bilgisayar korsanlarının ve kötü amaçlı yazılımların yardımı ile kişisel ve organizasyonel bilgileri ele geçirmek mümkündür. Bunlara rağmen, kullanıcılar mobil cihazları sadece arama yapmak, doküman okumak, e-postalarını cevaplamak ve takvimlerini kontrol etmek için kullanıldığını düşünmektedirler ve kişisel bilgilerini korumak için güvenlik önlemi almamışlardır. Gerçekte durum bu şekilde değildir. Mobil cihazlarda yukarıda sözü geçen durumlardan daha fazla şey olmaktadır. Kullanıcılar kişisel güvenlikle alakalı gerçekler hakkında eğitilmeli ve mevcut riskler hakkında kullanıcı bilinci arttırılarak farkındalık sağlanmalıdır. Özetle, kişisel cihazların şirket ortamlarına veya halka açık alanlarda kablosuz ağlara erişmek için kullanıldığı vakit, potansiyel güvenlik açıklarını, şirket ağlarına taşıyacaklardır. Tez amacı bu potansiyel güvenlik açıkları hakkında farkındalık yaratıp, bu farkındalık üzerinde zafiyetleri anlamak ve açıklamaya yönelik çalışmalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today's world is characterised by a heavy dependence on information technology and technological devices to perform even the simplest of tasks. While this in itself is not a bad thing, our over dependence has put us in a situation where the confidentiality, integrity and availability of our information resources are continuously being questioned. As the price of the mobile devices reduces and their functionality improves, the number of its users increases. This makes it a target for hackers and malware as they can exploit the device to gain personal and organizational data. In spite of this, users still think that if only the mobile devices are used for making and receiving calls, reading and replying to emails and checking calendar schedules, then there is nothing much to protect. In reality this is not the case. Mobile devices have a lot more going on them than just the aforementioned. Users must be educated on the reality of the matter and be made aware of the current risks there are so as to increase their consciousness on this matter. In summary, If personal devices using access wireless networks in the corporate environment or in public areas, all the potential security vulnerabilities, will be moves into the company network. The aim of this thesis create awareness about the potential security vulnerabilities, to understand weaknesses on this awareness and explain efforts are going to.