Otolog doku veya implant ile yapılan meme rekonstrüksiyonlarında kullanılan farklı onarım yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different breast reconstruction techniques with implant and autologous tissue
  1. Tez No: 365730
  2. Yazar: EMRAH EFE ASLANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Otolog Doku Veya İmplant İle Yapılan Meme Rekonstrüksiyonlarında Kullanılan Farklı Onarım Yöntemlerinin Karşılaştırılması Meme kanseri, dünyada kadınlar arasında deri kanserlerinden sonra en sık görülen kanserdir. Ortalama 70 yaşına kadar yaşayan kadınlarda yaşam boyu meme kanserine yakalanma oranı %12 olarak hesaplanmıştır. Meme kanseri cerrahisi uygulanan hastalarda meme dokusunun kısmen veya tamamen çıkarılması sonucu önemli bir uzuv kaybının yarattığı yıkım, meme rekonstrüksiyonu seçeneklerinin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla azaltılabilmektedir. Diğer yandan rekonstrüksiyon seçeneklerinin yıllar içerisinde gelişmesi, farklı rekonstrüksiyon yöntemlerinin farklı endikasyonlarla uygulanmasını arttırmış ve bu konuda standardizasyon eksikliğini gözler önüne sermiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar halen kısıtlıdır. Hasta için en uygun tedavi seçeneğinin tekrarlanabilir ve güvenilir kriterler baz alınarak yapılabilmesi, bu konuda seçim yaparken daha nesnel bir yaklaşımla hastayı değerlendirmeyi ve daha sağlıklı kararlar vermeyi sağlar. Bu çalışmada 2000-2013 yılları arasında kliniğimizde mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu amaçlı uygulanan iki seanslı implant ve otojen doku ile meme onarımı yapılmış 60 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu karşılaştırmada; hastaların yaşı, sigara kullanımı, postoperatif radyoterapi ve kemoterapi öyküsü, mastektomi çeşidi, operasyon süresi, operasyon sayısı, operasyon zamanlaması, hastaların hastanede yatış süresi, günlük hayatlarına dönüş süresi, komplikasyonlar ve hasta memnuniyeti çeşitli parametreler kullanılarak sorgulanmış ve hasta bazlı kullanılabilecek bir tedavi algoritması belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison Of Different Breast Reconstruction Techniques With Implant And Autologous Tissue Breast cancer is the most common type of cancer following skin cancers in women worldwide. It is estimated that an average of 12% of women with a life span of 70 years will suffer from breast cancer. The devastating effect of partial or complete removal of the breast tissue in a mastectomy patient can be reduced with the options of breast reconstruction. On the other hand, the evolution of reconstruction techniques in years and laborization of different reconstruction methods with diverse indications has set a drawback in the standardization issue. The studies for this issue are stil limited. Considering the reproducible and dependable options to come up with the most appropriate treatment model for the patient gives the surgeon a better perspective of the situation and allows him to make good judgements. In this study, the two most commonly used methods in our clinic for breast reconstruction; two-staged implant and autologous tissue techniques are retrospectively compared on 60 patients who are operated between the years of 2000-2013. In this comparison; the age of the patients, smoking, postoperative radiotherapy and chemotherapy histories, the type of the mastectomy, operation length, number and timing, hospitalization and laborization times, complications and patient satisfaction are used and the question of determination of a patient-based algorithm is addressed.