Russell Paradoksu temelinde 20. yüzyıl mantıksal paradoksları
The twentieth century logical paradoxes on the basis of Russell's Paradox
- Tez No: 365741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Paradokslar, mantıksal ve felsefi araştırmaların önemli parçasıdırlar.“Russell Paradoksu Temelinde 20. Yüzyıl Mantıksal Paradoksları”isimli bu çalışma, doğruluk, yanlışlık, sonsuzluk, sayı ve küme gibi çelişkili kavramlarla ilgili mantıksal paradoksları açıklamak için tasarlanmıştır. Bu çalışma üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde küme kuramsal paradokslar ve Gödel'in ünlü Eksiklik Teoremi açıklanmıştır. Ayrıca en meşhur mantıksal veya küme kuramsal paradokslar olan Cantor Paradoksu ve Russell Paradoksu yer almaktadır. İkinci bölümde paradoks ve oto referans kavramları tanımlanmıştır. Ayrıca önemli semantik paradokslar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sonsuzluk paradoksları betimlenmiştir. Sonsuzluk kavramıyla birlikte, Zeno Paradoksları, Galileo Paradoksu ve Hilbert'in Sonsuzluk Oteli Paradoksu gibi, en önemli ve iyi bilinen sonsuzluk paradoksları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Paradoxes are a substantial part of logical and philosophical investigations. This study which is named“The Twentieth Century Logical Paradoxes On The Basis Of Russell's Paradox”is designed to explain logical paradoxes about some controversial notions like truth, falsity, infinity, number and set. This study is divided into three section. Set-theoretic paradoxes and Gödel's famous Incompleteness Theorem are described in the first section. In addition to that, Cantor's paradox and Russell's Paradox which are the most famous logical or set-theoretical paradoxes, have been dealt with. Paradox and self reference notions are defined in the second section. Moreover important semantic paradoxes are explained. Paradoxes of infinity are described in the third section. The most important and well known paradoxes such as Zeno's Paradoxes, Paradox of Galileo, Paradox of Hilbert's Grand Hotel are demonstrated within the scope of this study and with the definition of infinity.