Kemal Özer'in şiirlerinde insan
The human taking place in Kemal Özer's poems
- Tez No: 365742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM DAYANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yapılan çalışmada İkinci Yeni Dönemi ve Toplumcu Gerçekçi Dönem'de eserler veren Kemal Özer'in şiirlerinde“insan”kavramının ele alınış biçimi incelenmiştir. İkinci Yeni Dönemi'nde Özer'in“insan”ı bireysel özellikleriyle sunduğu, şiirdeki estetik kaygısının bu özelliklerin ikinci planda kalmasına yol açtığını gösterir. Bu dönemde birey, şiirin daha güzel anlatılabilmesi için konumlandırılmış aracı pozisyonundadır. Kişilerin sevinçleri, ayrılıkları, ümitleri, özlemleri şiirin biçimsel kurgusundan daha önemli değildir. Toplumcu Gerçekçi Dönem'de ise Özer“insan”kavramını, onun toplumla olan ilişkisiyle birlikte değerlendirmiştir. Bireyin sıkıntıları ve çatışmaları toplumla eşleştirilerek sunulmuştur. Sınıflar arasındaki ayrıma dikkat çeken şair, bu ayrımla mücadelede en çok işçi sınıfını önemsemiştir. Şair tarafından toplumun merkezinde görülen işçilerin başkaldırı ve direnişlerinin tüm topluma önderlik edeceği görüşü hakimdir.
Özet (Çeviri)
In a study conducted at the Second New Era and Socialist Realist of the period,in which Kemal Özer's poem meaning of“the human”concept is examined. In the second new period, Ozer's“human”features is offered individually. But, due to aesthetic concerns of poetry these features stay as secondary importance. During this period“the individual'' has intermediary role for describing poem well. The joys of people, breakups, hopes, aspirations is not more important than the formal fiction of poem. In the period of Socialist Realist, ”human" concept has been evaluated with relationship of him/her with the community. Problems and conflicts of individuals are presented by matching with society. Poet draws attention to the distinction between classes also who gives importance to working class regarding combatting with this distinction. The view is dominated that workers seen in the center of society by poet ,who revolt and resist, are going to lead the community.