Hasta haklarında mahremiyet ve özel hayatın gizliliği
The pati̇ent ri̇ghts privacy and confidentiality of private life
- Tez No: 365762
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Toplumun gelişmişlik seviyesinin göstergelerinden olan hak ve hukuk konularında devletlerin ileri düzeyleri, toplumun müreffeh bir yere geldiğinin kanıtı olarak kabul görmektedir. Gelişmişlik düzeyinin bir diğer konusu da sağlıktır. Sağlık hizmeti alan hastaların hak ve hukuklarını düzenleyen hasta hakları konusu bu iki gelişmişlik düzeyinin adeta mihenk taşıdır. Teknolojik gelişmelerin dünyayı bir evin içerisi gibi gösterdiği bir çağda özel hayatın sınırlarının bilinmesi gerekir. Özellikle çaresiz kalma konusunda hasta olan bireylerin bu sınırları daha bir önem kazanmaktadır. Hammurabi kanunları ile başlayan hasta hakları ile ilgili yasal düzenlemeler, son dönemlerde bilgi çağındaki iletişim olanakların çoğalmasına bağlı olarak sürekli güncellenen bir konudur. Hasta hakları, mahremiyet ve özel hayatın gizliliği konuları ile ilgili sorun ve çözüm önerileri önemini korumaktadır. Global dünyada bu konuların yeniden araştırılıp yorumlanması gerekmektedir. Hak kavramının gelişen hukuk sistemlerinde yeniden tarifi ile hasta hakları, mahremiyet konuları da sürekli yenilenen konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Indicators of the level of development of society and the law on the rights of states advanced levels of society are accepted as proof of the arrival of a prosperous place. A further aspect of the development level of the health. A 'Law regulating the rights of patients and health care services to patients' right, so to speak, these two levels is the cornerstone of the development. In an age in which the world of technological advances, such as the inside of a house you need to know the boundaries of private life . Especially in individuals who are desperate to remain in the patient to be higher than these limits. Starting with the laws of Hammurabi on patients' rights legislation, recent years due to the proliferation of information -age communication facilities is an issue constantly updated. Patient rights, privacy and confidentiality of private life remain important issues and solutions related to the problem. Re- interpretation of these issues should be explored in a global world. Descriptions of the concept of the rights and patients' rights in developing legal systems, privacy issues are among the topics being constantly renewed.