Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşirelerinde tükenmişlik düzeyi
Level of burnout about intensive care nurses who works in Training Research Hospital in Antalya
  1. Tez No: 365779
  2. Yazar: GALİP NEŞET CERİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÜNGÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışma hayatı kimi zaman yorucu ve baskı yaratıcı bir hal alabilmektedir. Bunda pek çok etkeni bir arada sayabilmek mümkündür. Ancak mesleki yaşamda yoğun stres ve baskı hali tükenmişlik sendromu ile sonuçlanabilmektedir. Çeşitli evrelere sahip olan tükenmişlik sendromu çevresel ve bireysel bir takım etkileyenlerle birlikte değerlendirilmelidir. Tükenmişlik sendromunu bu etkenlerle birlikte değerlendirildiğinde yine çevresel ve bireysel önleme yöntemleri kolayca kavranabilecektir. Hemşirelik mesleği de yorucu ve insanlar ile doğrudan ilişki kurularak icra edilen bir meslektir. Tükenmişlik sendromuna ilişkin verileri elde edebilmek çoğu zaman mümkün olabilmektedir. Ancak klinik ve idari görevler üstlenmiş hemşirelerin dışında yoğun bakım hemşirelerinin görevleri daha yıpratıcıdır. Hastaların özel niteliklerinden kaynaklı baskı altında görev yapmaktadırlar. Araştırma konumuz olan yoğun bakım hemşirelerinin tükenmişlik düzeylerinin tespit edilmesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi özelinde sadece yoğun bakım hemşirelerini kapsayan örneklem üzerinde açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada yoğun bakım hemşirelerinde tükenmişliğe ilişkin bireysel etkenlere, duygusal tükenmeye, duyarsızlaşmaya ve kişisel başarıya ilişkin verilerle konu irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Working life can get sometimes become tiresome and oppressive. A combination of many factors can be write on this. Upon professional life, however, may result in burnout state of stress and pressure. With various stages of burnout syndrome, a number of environmental and individual effects are evaluated together. Burnout syndrome and individual prevention methods that environmental factors are considered together easily learning again. Nursing is a profession which exercised by establishing a direct relationship with the strenuous and people. Most of the time it is possible to obtain data on the burnout syndrome. The clinical and administrative tasks undertaken by nurses, but intensive care nurses implement the corrosive tasks. Their duties are under pressure from special characteristics of the patients. Research to determine the levels of burnout, which is the intensive care nurses in Antalya Training Research Hospital, including the case of sample only tried to explain. In this study, the individual factors of intensive care nurses such as burnout, emotional exhaustion, and personal success of desensitization was analyzed for the data subject.