Terör örgütlerinin yasa dışı finansman kaynakları ve PKK terör örgütü örneği
Illegal financing resources of terrorist organizations and PKK terror organization example
- Tez No: 365778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kayıt dışı ekonomide yasa dışı ekonomik faaliyet, terör örgütlerinin finans kaynağı temin etmesinde önemli yer almaktadır. Terör örgütlerinin bu finans kaynakları sonucunda ise ülke ekonomileri zarar gördüğü gibi güvenliklerini de olumsuz etkilemektedir. PKK terör örgütü, Türkiye ve Irak'ta göstermiş olduğu yasa dışı ekonomik faaliyetten rant elde etmekte ve bu faaliyetten finans kaynağı sağlamaktadır. Ancak yasa dışı finans kaynaklarının olumsuz etkisi, Irak ve Türkiye'de farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda Ülke yöneticileri tarafından izlenen politikalar, sorunu çözmeye yönelik kalıcı önlemlerin alınmasına engel teşkil etmektedir.Ayrıca bu tez'de literatür taraması ve saha araştırmasına bu doğrultuda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The source of financing of terrorist organizations is Illegal economic activity in the informal economy. Illegal economic activity damage to country's economy and influence welfare of the country. PKK terror group obtain an unfair advantage and source of funding from illegal activities in Turkey and Iraq. however, the negative impact of this financial resource shows differences in Iraq and Turkey. Policies pursued by the management of the countries, constitute an obstacle to the implementation of measures to solve the problem permanently.Also in this thesis to the literature and field research in this direction is given.