Hastanelerde maliyet muhasebesi analizi (Diyarbakır Doğum Evi Hastanesi örneği)
Analysis of cost accounting in hospitals (Diyarbakir Maternity Hospital sample)
  1. Tez No: 365785
  2. Yazar: MURAD FİLİZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada hastanenin ne olduğu kamu hastanelerinin kimler tarafından yönetildiği, örnek gösterilen hastanede çalışan personellerin kadro unvan ve tanımları, kullanılan bazı malzemelerin tanımlarına yer verilerek. Hastanelerde maliyet muhasebesinin ne olduğu, maliyeti oluşturan faaliyet konularının ne olduğu ayrıntılarıyla irdelenmiş ve bir kavram olarak hastane ve maliyetten itibaren ele alınarak maliyetleme, hastanelerde maliyetleme ve hastanelerde faaliyet tabanlı maliyetleme konuları tanımları işlenmiştir. Bu çalışmada, işlenen konulardan Maliyet Muhasebesinin daha anlaşılır kılınması ve somutlaştırılması amacıyla örnek bir uygulama yapılmıştır. Uygulamada orta ölçekli bir doğum evi hastanenin Doğum salonu birimindeki maliyet ve gelir hareketleri irdelenmiştir. Hastanedeki yardımcı hizmet gider yerlerindeki giderler birinci, ikinci ve üçüncü dağıtım yöntemiyle esas hizmet üretim gider yerine yüklenerek doğum salonunun karlılığı tespit edilip yüklenmiştir. Bu uygulama yapılırken hastane bilgi yönetim sistemi yazılımından, muhasebe, finans yazılımı, faturalama birimi ve döner sermaye biriminin verilerinden ve çalışmaların yapıldığı birim çalışanları ile yapılan sözlü görüşmelerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, what is the public hospital are managed by whom, exemplary staff of the hospital staff titles and descriptions, giving place to the definition of some of the material used. Hospitals of cost accounting, which is what the cost of forming activity, what are their details have been analyzed and as a concept, hospitals and costs from the handle really costing in hospitals, costing and hospitals, activity-based costing issues definitions are processed. In this study, the subjects covered and the concretization of the Cost Accounting in order to be made clearer example of an application is made. In practice, a medium-sized hospital, birth center birth house movements in unit costs and income are examined. Hospital auxiliary service expenditures expenses in the first, second and third delivery method based services instead of production costs by installing the profitability of the delivery room has been detected and installed. While this application from the hospital information management system software, accounting, financial software, billing unit and the revolving fund unit data and studies conducted with employees of the unit were utilized during the interview.