Sağlık işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında çalışanlara yönelik şiddet (Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
The violence against healthcare workers under occupational health and safety regulations (Dr. Behçet Uz Children's Disease and Surgery Training and Research Hospital example)
  1. Tez No: 365784
  2. Yazar: ALİ İRFAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT DEVEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sağlık hizmeti sunumu esnasında sağlık çalışanlarının, kendilerini çalıştıkları kurumda huzurlu ve güvende hissetmeleri, kaliteli ve nitelikli hizmet üretme ve sunma düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir. Şiddet, toplumumuzun ve çalışma alanlarının her kademesinde yaşanan toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Sağlık hizmetlerinde hasta güvenliği kavramı ne kadar önemli ise çalışan güvenliği kavramı da o denli önemli bir kavramdır. Dolayısıyla sağlık hizmetlerinde, çalışan güvenliği, iş sağlığı ve şiddetin önlenmesi konularının üzerinde titizlikle durulması gerekmektedir. Her geçen gün hayati önemleri bir kez daha anlaşılan iş sağlığı ve güvenliği sistemi, bu kapsamda hizmet veren tüm işletmelerde uygulanmalı, daha verimli ve performansı yüksek hizmet sunumu amaç edinilmelidir. Diğer taraftan sağlık işletmelerinin, İSG politikasına maksimum düzeyde özen göstermesi, işletme çatısı altındaki tüm çalışanların oluşturulan İSG politikasına dahil edilmesi, personeli için her türlü risk, şiddet ve güvenlik önlemleri alınmış bir işletme ortamı oluşturması gerekmektedir. Bu tez çalışması, karmaşık ve multidisipliner yapıda, emek yoğun ve çeşitli meslek grubundaki çalışanların eşgüdümlü çalışmalarıyla hizmet üreten Dr. Behçet UZ Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık personellerinin; şiddete uğrama nedenlerini, şiddete uğrama yüzdelerini, şiddetin türlerinin araştırılması ve şiddeti önlemeye yönelik yapılacak çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Araştırmanın sonucu ise; çalışma koşulları, güvenlik, stres, karışık işleyiş süreçleri, iletişim ve bilgilendirme faktörleri ile psikolojik ve fiziksel şiddet faktörleri arasında anlamlı bir ilişkinin mevcut olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
During the delivery of healthcare services, healthcare workers will produce and deliver high quality and superior service positively if healthcare workers feel safe and peaceful in the workplace. Violence has become a social problem in all levels of society. In healthcare facilities, the concept of employee safety is as important as the concept of patient safety. Therefore, employee safety, occupational health and violence prevention issues must be dealt with diligently in healthcare organizatons. Health organizations, which aim to work more efficiently and with high performance, should pay attention to create a work environment under occupational health and safety measures. On the other hand, health institutions should pay attention on Health and Safety Policy and incorporate all employees under Health and Safety Policy. Also, health institutions are required to create a business environment by taking risks, violence and security measures in order to avoid their staff. This thesis has been co-ordinated by employees who work under complex and multidisciplinary structure in various professional groups. Dr. Behçet Uz Children's Disease and Surgery Training and Research Hospital, health personnel and has been prepared in order to determine the causes of violence and percentages, and types of violence. Also, this thesis is intended to shed light on studies that purpose to prevent violence. The result of this research shows us the significant relationship is seen between factors of working conditions, safety, stress, complicated operational processes, communication and information and factors of psychological and physical violence.