Türk iş hukukunda konut kapıcılığı ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar
  1. Tez No: 36581
  2. Yazar: ALTAN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Konut kapıcılığı, sanayileşmenin ve dolayısı ile kentleşmenin ortaya çıkardığı bir meslektir. Yaptıkları hizmetin gereği kesintili ve düzensiz olarak çalışan konut kapıcıları, îş Hukuku bakımından özellikler gösterir. îş Kanunumuzun 5. maddesi, 1. fıkrasının 8. bendinde konutların kapıcılık hizmetlerinde“îş Kanununun uygulanmayacağı açıklandıktan sonra, 2. fıkrasının (e) bendinde istisnaya istisna getirilerek ”kaloriferli, konut kapıcıları ile çalışmasının tümünü aynı işverene ya da aynı konuta hasreden konut kapıcıları“, 11.4.1970 tarihinden itibaren İş Kanunu kapsamına alınmışlardır. Yerleşmiş adetlere göre, konutun genel temizliğini yapan, korunmasından ve güvenliğinden sorumlu olan, varsa kaloriferini çalıştıran, konutun ve konut sakinlerinin servis hizmetlerini yerine getiren konut kapıcılarının işvereni ”konutun maliki veya ortaklarıdır.“ Konut kapıcısı ile konut maliki ya da ortaklan İş kanununun işçi ve işverene tanıdığı hak ve yükümlere sahiptirler. Konut kapıcısı ile konut işvereni arasındaki ilişki, işverenin kapıcıya daire tahsis etme borcunu da kapsadığından ”karma sözleşme“ olarak nitelendirilmelidir. Hizmetleri gereği kesintili ve düzensiz çalışan konut kapıcılarının sekiz saatlik çalışma süreleri, ara dinlenmeleri uzatılarak korunabilmektedir.Konut kapıcılarının ücretleri kural olarak en az ücretin altında olamaz. Yasakoyucu kapıcı dairesi için kira istenmesini emredici bir hükümle yasaklamıştır. Sözleşmede su, elektrik ve ısınmadan yararlanma imkanının açıkça düzenlenmediği hallerde bunların karşılıkları ”aynî ödeme“ niteliğinde olacağından en az ücretin hesabında gözönünde tutulmalıdır. Ancak hesap yapılırken, kapıcı dairesi aynı zamanda işyeri olarak kullanıldığından, indirimin makul ölçülerde olması gerekir. Konut kapıcısı fiilen işe başladığı tarihten itibaren bir yıl çalıştığı takdirde yıllık ücretli izne hak kazanacaktır. Bu hakkın kullanımında halen Fransız tş kanununda uygulanan ve doktrin tarafından da ileri sürülen ”geçici kapıcı" uygulaması en iyi çözüm olacaktır. Kapıcılık sözleşmesine son verilmesi halinde, kapıcıya tahsis edilmiş bulunan dairenin, oturmayı gerektiren hukuki sebebin ortadan kalkması nedeniyle tahliyesi gerekir. Bunu sağlamak için hukuk mahkemelerinde dava açılabileceği gibi idari yola da başvurulabilir. Konut kapıcılarının kıdem tazminatlarının hesabmda İş kanunu kapsamına alındıkları tarihten önceki çalışmaları gözönünde tutulmayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The maintenance man is a job that requirements or the needs of urbanization and industrialization has brought about. The work of maintenance man comes from the result of urbanization and industriolization. This work display some features from the point of view of labour low because the people who work in this field work unsytematicly and marked by interrptions or pauses. In our laws (for work), It is explained that rules or laws can not be applied for those maintnances, Neverthless by bringing an exception to an exception, the maintenance man who serve the people that live in a building with heating system he been included in this law (forwork) from the date of 1 1.4. 1970. According to the comman customs, the employer of the maintanence man who clean up the building (ussually by mopping stairs) run the central heating system (if there is one), serve the apartments owners in order to provide deir daily needs and is also responsible from the protection of the properties of building and so the general security of it, are the people who share the apartmant building. Beside owners of the apartments or their associaties, the maintenence man has the same rights and responsibities which are defined by the law mentioned above.Since the relationship between the maintanence man and his amployer coues the obligation of which the employer has to provide accomondation for his employee, it should be described as coagreement/mixed contract, protocol. An eight-hour working limit of a maintanence man can be protected by extending their interval relaxation time because they work unsystematicly. As a rule, their payment can be lower than the least solary. The law maker has clearly prohibited that the rent of the apartment for janitor shouldn't be paid. In case of not determing the payment of the costs of elekricity, water and heat, these expendilaves should be reduced from his salory. But while computing the cost of these things, Because the Janitor's apartment is used as an office, the decrose should be in the reasanable measures. Following the date when he actually started to work, if he works for a year, he will have the right taking an annual posed vacation. When a Janitor takes a vacation, a temporary janifor can do the work as it is menfioned in the french labour law. This will be the best solution. When the contract of janifor is ended, the janitors apartment must be emptied because of the labour law. To do this, they can apply to the court or to the administrative ways. The calculation of severance pay will not consider before 1 1.. 4 1970.