Türkiye'de 1980 sonrası devlet içi borçlanması ve makroekonomik etkilerinin analizi
  1. Tez No: 36580
  2. Yazar: İHSAN İSTEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET özellikle 1980 sonrasında ekonomi üzerindeki ağırlığını duyuran kamu iç borçlanmasının temel nedeni bütçe açıklarının hızla artmasıdır, tç borçlanmalar yüksek faiz oranlarından yapıldığı için, bu da bütçeye ağır bir yük getirerek açığın büyümesine neden olmuştur*. Buna bağlı, olarak borç anapara ve faiz ödemelerinin kamu harcamaları içindeki payı artarken, borçların' vadesi kısalmaktadır, kamu finansman açığındaki büyük ı>ay Kî T açıklarından konsolide bütçe açıklama kaymıştır. Devlet iç borçlanma senetlerine uygulanan faiz oranları, para piyasası faiz oranları için önemli bir gösterge oluşturmaktadır, kamu otoritesinin iç borçlanmada bankaların kaynaklarını artan ölçüde kullanması, bankacılık kesiminden özel kesime yönelen kredi hacminin de daralması sonucunu doğruyor, bu durum finansman maliyetlerini yükselterek özel kesimi n yatırım eğilimini yavaşlatmaktadır. İç borçlanmanın artışı para arzı, fiyatlar genel seviyesi, gelir dağılımı, tüketim ve yatırım harcamalarına etkileyerek ekonominin genel dengesini bozmaktadır. Kamu borçlanmasının parasal- genişleme nedeniyle enflasyonu hızlandırması, zorunlu tasarruf yaratarak kamu dışı kesimlerin fazlalarını kendisine aktarıyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main reason lies under the domestic public borrowings, which has been remarkably effecting the economy espeeialy since 1980, is the rapidly increasing budget deficits. Because of the fact that the domestic public depts are based on the high interest rates, bringing up a heavy load for the budget-, the budget deficits have been increased. Due to this fact, the payments, of the debt main-amount and debt interests become more important considering the government expenditures whereas the due of those shorten. As a result of all. those negative economic events the consolidated budget deficits have an important role in the public finance deficits recently, while the State Economic Enterpri ses had in the past. Interest rates of domestic public debts are important criterians for interest rates of monetary marketing. Owing to the fact that the public authority uses the resources of banks 'more often, for the domestic debts the total credit amount,which is discussed about the private sect. or but. not the banking sector anymore, decreases. Andes the result, the finance costs increase maki ng the tendency of the private sector decrease. Increasing debts effect the money suppiy, the general level of. prices, the income distribution and the expenditures of consumption and investment, respectively and this destructs the general economic balance. The public debts cause a rap idly increasing inflation because of the monetary expansion, creating the f.orced savings and as the result they ci rculate the surpluses of the all sectors often than the publ in sector through themselves.