Türkiye'nin Avrupa Birliği'ndeki lobi faaliyetleri
Turkey's lobby activities at European Union
- Tez No: 365815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, lobiciliğin gelişimi ve etkinliğinde sivil toplumun ne kadar önemli olduğu tespit edilmiştir. 19. yy. sonlarına doğru doğan lobiciliğin günümüze kadar ki kullanım alanları, yöntemleri, ne kadar etkili olduğu, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki durumu ele alınmıştır. Avrupa Birliği'nin ilk oluşum sürecindeki lobicilik ve günümüzdeki durumu, Türkiye'de lobicilik ve Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdindeki lobi faaliyetleri incelenmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ndeki lobi faaliyetleri üzerine; literatür taraması, literatür değerlendirmesi, iç ve dış politika analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bu incelemelere göre; lobi faaliyetleri, doğduğu günden günümüze kadar hızla gelişen ve demokrasi yaşamının vazgeçilmezi haline gelen bir unsur olmuştur. Sonuç olarak lobicilik, özellikle sivil toplumun en önemli gelişimini yaşadığı Avrupa Birliği'nde, ilk dönemlerden itibaren sürekli başvurulan demokrasi aracı olmuş, Türkiye'nin de iç politikasında çok etkili olmasa da dış politikasında sürekli başvurulan bir demokrasi aracı haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study, how importance of civil society in development and efficiency of lobbying is determined. Lobbying's that is born in the later 19. century, usage areas to until today, methods, how efficient it is ,situation at European Union and Turkey is handled. European Union's at first formation process lobbying and present day's situation, lobbying at Turkey and lobby activities of Turkey at European Activities are examined. Over Turkey's lobbying activities at European Union; literature search, literature assessment, domestic and foreign politics analysis methods are used. According to these examination; lobbying activities have been a factor that develop rapidly from the day born to present day and become indispensable of democracy life. As a result lobbying, especially at European Union that civil society experienced most important development, have been a democracy tool referenced continuously beginning from first terms, become Turkey's democracy tool referenced continuously for foreign politics compared to domestic politics.