Giysi renklerinin imaj oluşturmadaki rolü
Role in creating the image of the color of clothing
  1. Tez No: 365816
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. CAFER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğal bir olgu olan renklerin insanlar üzerinde psikolojik etkileri bulunmaktadır. Bu etkiler, toplumsal, kültürel, sanatsal alanlarda, inançlar, simgeler, statü ve imaj yaratmak için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, renk çalışmalarının tarihi, renk teorileri ve renklerin psikolojik etkileri incelenmiştir. İkinci bölümünde, renklerin reklam dünyasında kullanımı ile insanlar üzerinde bıraktığı etki incelenmiştir ve anket sonuçları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümünde, giysi renklerinin imaj oluşturması ve sanatsal kullanımı, renklerin batı sanat eserleri üzerinden ressamların statü belirlemesi ve sinema dünyasındaki kullanımı araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, trend (eğilim) renklerin belirlenmesi ve Türk modacıların renklere göre tasarımları incelenmiş, modacılarla röportaj yapılmıştır. Sonuç bölümünde, elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a natural phenomenon, colors have psychological effects on the humans. The beliefs, symbols, statues and images have been created on these effects, within the artistic, cultural and social areas. The first chapter of this thesis study is on the history of the color researches, the color theories and the psychological effects of the colors. The second chapter is on the color use in the advertising. and the results of an electronic poll on effects of color on the humans evaluated. Third chapter is about the image making with the colors of the costumes and the artistic use of the colors through the works of the Western artists and the color in the cinema. The fourth chapter is about the defining the color trends .The color use of Turkish fashion designers are studied and interviews were made. At the final chapter, the obtained datas are evaluated.