Ethnic Turks in the European Union: Towards a Turkish lobby in Europe
Avrupa Birliği'nde Türkler: Bir Türk lobisine doğru
  1. Tez No: 226528
  2. Yazar: MEHMET KAAN SAHİLYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Günümüze dek oldukça ender olarak araştırılmış olan Avrupa Birliği'nde yaşayan Türkler, Avrupa'da yüzyıllardır varolan olumsuz Türk imajı, ve Türk karşıtı lobilerin Türk imajını daha da olumsuzlaştırma çabaları arasındaki bağlantı ve etkileşimler bu tez çalışmasında kapsamlı bir biçimde incelenmeye çalışılmıştır.Dünyada lobiciliğinin ilk başladığı yer olduğundan dolayı Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Türk lobisi de kapsamlı olarak ele alınmış, Avrupa Birliği içindeki Türk topluluklarının etkin bir lobi oluşturmada Amerika'daki Türk lobisinin deneyim ve yapısından ne derece faydalanılabileceği kapsamlı olarak incelenmiştir. Tez çalışmasının bundan sonraki bölümlerinde Avrupa Birliği içindeki Türklerin bulundukları ülkelerdeki tarihsel gelişimi ele alınmış, ortak paydalar ve farklılıkların üzerinde detaylıca durulmuştur.Avrupa Birliği sınırları içerisinde yaşayan beş milyonu aşkın Türk ve Türk kökenlinin yarısından fazlası Almanya'da bulunduğu için bu ülkede bulunan Türk toplumunun demografik, tarihsel, ve sosyolojik özellikleri derinlemesine incelenmiş, orta ve uzun vadede bu ülkede etkin bir Türk lobisi oluşmasının ne kadar olası olduğu irdelenmiştir. Sözkonusu Türk lobisi etkin ve siyasi olarak dikkate alınacak bir güç haline geldiğinde Alman ve diğer AB üyesi ülkelerin Türk karşıtı söylem, siyaset ve faaliyetlerini şimdiki kadar kolaylıkla yürütemeyecekleri, en azından Türk karşıtlığını iç politika malzemesi yapamayacağı öngörülmüştür.Çalışmanın son bölümlerinde Türkiye'nin son 25 yılda terörle olan mücadelesi ve bu haklı mücadelenin Avrupa'daki Türk karşıtı lobilerce bir insan hakları sorunu olarak gösterilmesinin Türk imajına olan olumsuz etkileri ele alınmış, AB nezdinde etkin olan güçlü bir Türk lobisinin varlığı durumunda bu olumsuz etkilerin büyük ölçüde önüne geçilebileceği görüşü dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The interaction and connections between the Turkish communities in the European Union, the negative Turkish image in Europe, and the attempts of anti-Turkish lobbying groups to further deteriorate this negative image were the main focus of this dissertational study.Due to the fact that the phenomenon of lobbying first started in the United States, the emergence of ethnic lobbies in America was examined in depth, mainly with the intention of analysing Turkish-American lobbying activities more thoroughly. In the light of the experiences and organizational structure of the Turkish-American lobby, the need and capability of Turkish communities in Europe to emulate the Turkish-American example was thoroughly analysed.Given that more than half of the five million ethnic Turks within the European Union reside in Germany, special attention was devoted to the demographic, historical, and sociological background of German Turks, and the possibility of transforming this community into a powerful Turkish lobby was discussed in detail. With the possible emergence of such a Turkish lobby, it was furthermore proposed that the German, as well as other EU member governments would not be able to continue their biased anti-Turkish policies and activities with such and ease and indemnity.In the final sections of the study the focus shifted to the Turkish war on terror which has been going on for the last 25 years, the attempts of anti-Turkish lobbies to distort this war as a strictly human rights issue. It was argued that the existence of a European wide Turkish lobby is indispensable in coping with the defamation and slandering efforts of the anti-Turkish lobbies, and to obtain the well deserved support for the Turkish war on terror.