Bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatışının aile üzerine etkileri
The effects of baby's treatment in the newborn intensive care unit to the family
- Tez No: 365840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma bebeğin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne (YYBÜ) yatışının ailenin, beslenme, uyku, sosyal aktivite, destek sistemleri ve ailedeki rol ilişkileri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 2 Ocak -30 Nisan 2013 tarihleri arasında Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin YYBÜ'ne bebeğinin yatışı yapılmış olan 116 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, bebeği YYBÜ'ne yatan ebeveynin özelliklerini tanımlayan 'Aile Sosyo-Demografik Veri Formu' (Ek-1) ve bebeğin YYBÜ'ne yatışının aile üzerine etkilerini tanımlayan 'Bebeğin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine Yatışın Aile Üzerine Etkileri Anketi' (Ek-2) kullanılarak toplanmıştır. Yapılan ölçümler ve anket sonucunda elde edilen kategorik veriler frekans ve yüzde cinsinden, sürekli veriler ise ortalama ± standart sapma cinsinden özetlenmiştir. Elde edilen veriler MedCalc v. 12.7.7 paket programıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is made to be descriptive for the purpose of researching the effects of baby's treatment in the Newborn Intensive Care Unit (NICU) on the family's feeding, sleeping , social activity, support systems and family role relations. 116 mothers whose babies were treated between January 2nd and April 30th 2013 in NICU of Mersin Maternity and Pediatric Hospital form the sampling of the study. The datas of this research was collected by using ' Family Socio-Demographic Data Form' (Annex-1) which defines the properties of parents whose babies were treated in the NICU and 'The Effects of Baby's Treatment in the Newborn Intensive Care Unit On The Family Survey' (Annex-2) which defines the effects of baby's treatment in NICU on the family. 'In the statistical evaluation of the datas that obtained from the measurements and survey made; The cathegorical datas was summarized in the terms of frequency and percentage while continious datas was summarized in the terms of average ± standard deviation. The datas that obtained were evaluated by MedCalck v. 12.7.7 package program.