Dasatinib ile indüklenmiş KML hücre dizisi(K562) apoptozunun JAK-STAT yolağı üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the role of JAK/STAT pathway upon dasatinib induced apoptosis for CML cell model K562
  1. Tez No: 365866
  2. Yazar: CEYDA TUNAKAN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY SAYDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ANAHTAR KELİMELER: STAT, Dasatinib, KML, Apoptoz AMAÇ : JAK/STAT sinyal yolağında görevli STAT5A ve S5B genleri sinyal iletiminde ve malinitede ekspresyonu artan genlerin aktivasyonunda görevli nükleer transkripsiyon faktörleridir ve hematolojik hastalıklarda aktifleşerek lösemi gelişiminde rol alırlar. Dasatinib, BCR-ABL, SRC ailesi (SRC, LCK, YES, FYN),c-KIT,EPHA2 ve PDGFR kinazları inhibe ederek ve SRC kinaz ailesini (LYN, HCK) kapsayan iletim yolaklarını aktive ederek, BCR-ABL kinaz bölgesi mutasyonlarının ve MDR geninin fazla eksprese olmasından kaynaklanan imatinib direncini kırar. Bu çalışmanın amacı, potansiyel hedef olan JAK/STAT yolağı elemanlarından STAT5A ve STAT5B'nin dasatinib uygulaması sonrasında mRNA düzeyindeki transkripsiyon değişimini ve lösemi hücrelerinin apoptotik durumunu KML hücre modeli K-562 hücreleri üzerinden incelemektir. YÖNTEM-GEREÇ: Dasatinib' in K-562 hücreleri üzerinde sitotoksik etki oluşturduğu IC50 dozu XTT yöntemiyle belirlenmiş, belirlenen doz uygulandıktan 24-96. saatler için hücrelerin apoptotik durumu“Cell Death Detection kit”ile spektrofotometrik olarak değerlendirilmiştir. Hedef genlerin ekspresyon seviyeleri dasatinib uygulamasını takiben eş zamanlı olarak qRT-PCR ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
KEY WORDS: STAT, Dasatinib, CML, Apoptosis AIM: :STAT5A and STAT5B genes; members of JAK-STAT signaling pathway; are nuclear transcription factors that are responsible for activating the genes that exhibit increased expression in hematological malignancies and signal transduction. Dasatinib prevents the gained imatinib resistance, responsible for MDR genes' overexpression and BCR-ABL kinase region mutations by activating signalling ways of SRC kinase family (LYN, HCK) and by inhibiting BCR-ABL, SRC kinase family (SRC, LCK, YES, FYN),c-KIT,EPHA2,PDGFR kinases. The aim of this study is to investigate the apoptotic case of leukemic cells and to evaluate the transcriptional changes of STAT5A and STAT5B that are the members of JAK-STAT pathway following dasatinib treatment on CML model cell line K562. METHODS: The cytotoxic effective dose IC50 of dasatinib upon K562 cells was determined via XTT method. The apoptotic case of the cells was assessed spectrophotometrically by 'Cell Death Detecton Kit' after applying of IC50 dose between 24–96 hours. Target genes' expression levels were also determined by real time qRT-PCR following dasatinib treatment for the same time interval. Protein expression analyses were performed by Western Blot analysis according to 'WesternBreeze Chromogenic Kit-Anti-Rabbit' kit manuel instructions.