İn vivo akut nefrotoksisitede böbrek vasküler endotelyal büyüme faktör (VEGF) geni ifadesi ve kafeik asit fenetil ester (CAPE)'nin etkisi
The effect of caffeic acid phenyethyl ester (CAPE) administration and gene expression of kidney vascular endothelial growth factor (VEGF) to in vivo acute renal nephrotoxicity case
- Tez No: 365897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇİĞREMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Genetik, Üroloji, Physiology, Genetics, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde; gentamisin ile deneysel böbrek nefrotoksisitesi oluşturulmuş sıçanların böbrek dokusunda vasküler endotelyal büyüme faktör (VEGF-A) geni ifadesi ve kafeik asit fenetil esterin (CAPE) nefrotoksisitenin önlenmesindeki rolünün araştırılması amacıyla 32 adet Wistar cinsi dişi sıçan kullanıldı. Hayvanlar her grupta 8'er adet sıçan olmak üzere 4 gruba ayrıldı; Kontrol grubu (K; %10'luk dimetil sülfoksit (DMSO) intraperitonal yoldan verildi), Gentamisin grubu (G; 8 gün boyunca intraperitonal yolla 100 mg/kg/gün vücut ağırlığı dozunda gentamisin verildi), CAPE grubu (C; 30 mg/kg/gün vücut ağırlığı dozunda CAPE intraperitonal yolla 10 gün boyunca verildi), CAPE+Gentamisin grubu (C+G; 30 mg/kg/gün vücut ağırlığı dozunda CAPE ve 100 mg/kg/gün vücut ağırlığı dozunda gentamisin intaperitonal olarak beraber uygulandı). Deney sonunda gruplardan alınan böbrek dokularından VEGF-A gen ifadesi ve histopatalojik analizlerin yanısıra, serumdan BUN ve kreatinin analizleri yapıldı. Kontrol grubuna göre gentamisin uygulamasının böbrek VEGF-A gen ifadesini düşürdüğü (p0,05). Histopatolojik olarak kontrol grubuyla karşılaştırıldığında gentamisin uygulamasının böbrek dokusunda ciddi hasarlanmalara yol açtığı, CAPE uygulamasının ise bu hasarları kısmen iyileştirdiği tespit edildi. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında gentamisin uygulanan hayvanların serum kreatinin ve BUN değerlerinin anlamlı derece yükseldiği (p0,05). Sonuç olarak gentamisin uygulamasının böbrek VEGF-A gen ifadesini ciddi bir şekilde azalttığı, gentamisin kaynaklı böbrek hasarında VEGF-A'nın bozulan ifadesinin önemli bir rol oynayabileceği, CAPE uygulamasının ise gentamisin kaynaklı toksisitenin önlenmesinde önemli bir etkisi olmadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 32 Wistar female rats were used to investigate vascular endothelial growth factor (VEGF-A) gene expression and the protective role of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) against gentamicin induced experimental renal nephrotoxicity model of rat kidney tissue. Animals in each group of eight rats were divided into 4 groups including; Control group (N; 10% dimethyl sulfoxide (DMSO) intraperitoneally given), Gentamicin group (G; 8 days via i.p. route, 100 mg/kg/day body weight gentamicin was intraperitoneally given), CAPE (C; 30 mg/kg/day body weight CAPE was given for 10 days), CAPE + gentamicin group (C + G; 30 mg/kg/day body weight CAPE and 100 mg/kg/day body weight gentamicin intaperitonal were applied together). At the end of the experiment, histopathology, VEGF-A gene expression, as well as serum BUN and creatinine levels were analyzed from the kidney tissue of groups. Gentamicin administration decreased the kidney VEGF-A gene expression compared to control group (p 0,05). Histopathologically, gentamicin application caused serious damage in the kidney tissue compared with the control group and the CAPE application was found to improve the damage partially. Gentamicin administiration significantly increased serum creatinine and BUN values compared with controls (p 0.05). As a result, gentamicin application significantly reduces kidney VEGF-A gene expression and altered VEGF-A gene expression could play an important role in gentamicin-induced renal injury. It is concluded that CAPE administration did not have any significant effect in preventing gentamicin-induced toxicity.