Toksoplazmozis'te kullanılan ilaçlardan Azitromisin'in embriyogenezis ve fetogenezise etkileri
The effects of Azithromycin on embryogenesis and fetogenesis
- Tez No: 44449
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİRDEVS GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Toksoplazmozis, insidansı %60-9() oranında olan ve gebelikte akut formda geçirildiğinde gestasyonel yaşa göre değişen oranlarda fetusa bulaşan bir enfeksiyondur. Embriyomu dönemde bulaşma söz konusuysa; intrauterin enfeksiyonlar ya spontan abortuslar ya da bulaşma periyoduyla ilgili majör anomaliler, fetal dönemdeki kontaminasyonda ise, intrauterin büyüme geriliği ve postnatal organ fonksiyonunda bozukluklara neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gereken konjenital toksoplazmoziste kullanılan ilaçların kendi teratojenite riskleri büyük önem taşır Toksoplazmozisle ilgili yeni nesil ilaçlarlarla yapılan in vivo ve in vitro çalışmalarda daha çok tedavi etkinliğinin test edildiği gözlenmektedir. Bu ilaçların gebelikteki güvenirlikleri üzerine olan çalışmalar da oldukça yetersizdir. Yeni nesil ilaçlardan azitromisinin maternal ve fetal gelişim üzerine etkilerini ortaya koymayı amaçladığımız bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan gebeliğin 7., 8., 9., 10., 11. günlerinde oral yolla verilen 200 /m g/kg/gün dozda azitromisinin Wistar tipi rat fetuslarındaki etkileri incelendi. Gebelikte ağırlık artışı, gebeliğin 0., 12., 21. günlerinde alınan kan örneklerinde ortaya konan hemoglobin miktarı, eritrosit, lökosit sayılan ile maternal etkisi test edildi. Gebelerin, karaciğer ve böbreklerinden yapılan histolojik kesitler incelenerek azitromisinin hepatotoksisite ve nefrotoksisite gösterip göstermediği araştırıldı. Azitromisin grubunda 10 gebe rat, kontrol gurubunda 10 gebe rat olacak şekilde ortaya konan maternal etkide azitromisinin kemik iliği, karaciğer ve böbrek üzerinde toksisite göstermediği gözlendi. Azitromisin grubunda 10, kontrol grubunda ise 8 gebe ratın canlı fetuslarından kontrol grubunda 25, azitromisin grubunda 56 adet olmak üzere toplam 81 adet fetusun tüm sistemlere ait kesit seviyelerinden histolojik incelemesi yapıldı. Histomikroskobik bulgulara göre, azitromisinin canlı fetuslarda az bir oranda ve minimal düzeyde defektler oluşturduğu tespit edildi. Ancak, toplam %37 oranında görülen fetus rezorbasyonuna ve yaşayamayacak düzeyde retardasyona neden olduğu gözlendi. Bununla beraber azitromisinin canlı fetuslarda majör malformasyonlara neden olmaması ve konjenital toksoplazmoziste çok önemli anomalilerin yanışını büyük oranlarda abortus, fetal rezorbasyon ve intrauterin büyüme geriliğinin görülüyor olması nedeniyle tedavide alternatif olabileceği düşünüldü. Gerek tedavi etkinliği gerekse teratojenik etkisi üzerinde yapılan ileri çalışmalara gereksinim olduğu ve bu çalışmalar sonucunda azitromisinin konjenital toksoplazmozis tedavisindeki kesin yerini alabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Toxoplasmosis as an infection, have an incidence of 60-90% and if infected altimetely during pregnancy, causes the infection of fetus in varying degrees depending on the gestational age. if contaminated in embryonal period, causes major anomalies where contamination in fetal period may causes recede in intrauterine development and destroy in postnatal organ functions. Consequently, it is important to know the teratogenity risks of medicines used in congenital toxoplasmosis. Obsorved to say, new generation anti-toxoplasmic medicines are being tested dominantly for treatment efficiency where, studies on usage confidency in pregnancy are limited. İn this study, aiming the effects azithromycin, as a new generation medicine, upon maternal and fetal development, the effects of azithromycin on rat fetuses, given oraly at 200 mg/kg/day dose on 7th, 8th, 9th, 10th and 1 1th days of pregnancy are examined. Pregnant rats are obsorved for blood parameters, weighting, liver and kidney histologies. Histologic examinations from cross-sections of all systems of alive fetuses of 10 from azithromycine and 8 from control group pregnant rats. For as to our histomicroscopic detections, azithromycin causes; defects in alive fetuses in minimal degrees, 37% fetuses resorbtion which were misschanced to live and fetal retardation. Both for not causing major malformations and not observing aborthus in high amounts, fetal resorbation and recede in intrauterine development, figures out azithromycin as a possible alternative in treathment. Where as, further advance studies have to be carried out for confidency.