Kemoterapi alan hasta ve bakım verenin anksiyete düzeyleri ve etkileyen faktörler
The anxıety level of chemotherapy receıvıng patıents and theır caregıvers and affectıng factors
- Tez No: 365899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN ÇITLIK SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, kemoterapi alan hasta ve bakım verenin anksiyete düzeyleri ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapıldı. İlişkisel tanımlayıcı olarak yapılan araştırma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi (DÜTF) Tıbbi Onkoloji Hastanesinde Haziran 2013-Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; DÜTF Tıbbi Onkoloji Hastanesinde kemoterapi alan 18 yaş ve üzeri hastalar ve bakım verenler oluşturdu. Örneklemini ise, yapılan güç analizi ile belirlenen 250 hasta ve 250 bakım veren oluşturdu. Verilerin toplanmasında; hasta ve bakım veren tanıtım formu, Durumluluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği, Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği (ESTÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik, eşleştirilmiş t testi, bağımsız gruplarda t testi, Kruskal Wallis Varyans, Mann-Whitney U, Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Kolerasyon testi kullanıldı. Araştırma kapsamına alınan hastaların %97.6'sının tedaviye devam etmek istediği, %57.2'sinin kadınlardan oluştuğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE ANXIETY LEVEL OF CHEMOTHERAPY RECEIVING PATIENTS AND THEIR CAREGIVERS AND AFFECTING FACTORS This study was performed to examine the anxiety level of chemotherapy receiving patients and their caregivers together with the affecting factors. The study was conducted as correlational and descriptive in Dicle University Faculty of Medicine (DUTF) Medical Oncology Hospital between June 2013 and July 2014. Chemotherapy patients over the age of 18 and caregivers in DUTF Medical Oncology Hospital constituted the population of the study. The sample was constituted by 250 chemotherapy receiving patients and 250 caregivers performed power analysis. Patient and caregiver identification form, State and Trait Anxiety Inventory, Edmonton Symptom Scale Diagnostics (Estonian) were used in the data collection. Descriptive statistics, paired t test, independent samples t test, Kruskal-Wallis Variance, Mann-Whitney U, Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Correlation test were used in the evaluation of data. Among the patients who were included to the study, 97.6% were determined to be willing to continue to the treatment and 57.2% were determined to be women.