Diabetli hastalarda vitröz humor değişikliklerinin diffüzyon MRG ile değerlendirilmesi
The evaluation of vitrous humour changes in Diabetic patients with diffusion MRI
  1. Tez No: 365936
  2. Yazar: İBRAHİM KALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÜNAL DAPHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Difüzyon ağırlıklı MR görüntüleme (DAMRG) su moleküllerinin difüzyon hareketine duyarlı bir görüntüleme yöntemidir. DAMRG günümüzde en sık akut serebral iskeminin erken dönem tanısında kullanılmaktadır. Son yıllarda DAMRG bazı orbital patolojilerin değerlendirilmesinde de kullanılmaya başlanmıştır. Klinik olarak çeşitli sebeplerle bölümümüzde beyin diffüzyon MRG tetkiki yapılan 40 Diabetes Mellitus hastası ve oküler, serebral patoloji saptanmamış 40 kontrol grubu hastası olmak üzere toplam 80 beyin diffüzyon MRG üzerinden retrospektif olarak yürüttüğümüz bu çalışmada DM? i olan ve olmayanlar arasında yaş grupları, cinsiyet ve göz tarafı değişkenine bağlı olarak oküler ADC değerleri arasında olabilecek farklılıkları araştırmayı amaçladık. DM grubunun yaş ortalaması 54.58 ±10.13 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 53.68 ± 5.38 yıl olarak saptandı. DM grubunda 24 (% 60) erkek, 16 (% 40) kadın olgu vardı. Kontrol grubunda 20 (% 50) erkek, 20 (% 50) kadın olgu vardı. 40 kişilik DM grubundan elde edilen 80 gözün orbital ADC değerleri ile tüm orbitadan alınan ADC değerleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüktü. DM? i olan grup ve DM? i olmayan kontrol grubunda sağ göz ve sol gözden alınan ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. DM grubundaki olgular değerlendirildiğinde; 50 yaş ve altındaki bireylere ait ADC değerleri, 50 yaş üstü bireylere ait ADC değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti. Kontrol grubundaki olgular değerlendirildiğinde; 50 yaş ve altındaki olguların ADC değerleri ile 50 yaş üstü olguların değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark yoktu. DM? i olan grup ve DM? i olmayan kontrol grubunda kadınlar ve erkeklerden alınan ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak Diabet hastalarında vitreus humor değişikliklerinin değerlendirilmesinde difüzyon MRG kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DW-MRI) is an imaging method sensitive to the movement of the diffusion of water molecules. DW-MRI is most widely used in the diagnosis of early acute cerebral ischemia. In recent years, DWMRI has been used in the assessment of some of the orbital pathology. We aimed to investigate possible differences in ocular ADC values in patients with and without DM. We also searched for the effect of age and gender on the ocular ADC values. Brain DW-MRI scans of 40 patients with diabetes mellitus, and 40 patients without diabetus mellitus with normal MRI were included in to this retrospective study. Mean age 54.58 ± 10.13 years DM group and the control group mean age was 53.68 ± 5:38 years. DM group, 24 (60%) men and 16 (40%) were female patients. The control group consisted of 20 (50%) males and 20 (50%) female patients. Mean orbital ADC value of the DM group (80 eyes of 40 patients) was significantly lower than the control group. There was no statistically significant difference between the mean ADC values from the right and the left eyes in the group with DM and the control group. When the DM group patients were evaluated; ADC values of under the age of 50 was statistically significantly higher than ADC values of over the age of 50. 6 When the control group patients were evaluated; there was no significant difference between ADC values of patients under 50 years of age and over 50 years of age . There was no statistically significant difference between the ADC values of women and men in both the DM group patients and the control group patients without DM. As a result, the assessment of changes in vitreous humor, diffusion-weighted MRI can be used in patients with diabetes.