Assessment of leptin levels and lipid profile among type 2 diabetic patients in comparison to non type 2 diabetics
Tip 2 diyabetli hastalarda diyabetik olmayanlara kıyasla leptin düzeylerinin ve lipid profilinin değerlendirilmesi
- Tez No: 753856
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Mevcut araştırma, tip 2 diyabetli hastalarda diyabetik olmayanlara kıyasla leptin düzeylerini ve lipid profilini ve diyabetik olmayan erkeklere kıyasla tip 2 diyabetli hastalarda leptin, lipid profili, Glikoz ve bazı biyokimyasal testlerdeki değişiklikleri in vitro değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 110 T2DM'li hasta ve sağlıklı birey (Kontrol grubu), Grup A (Kontrol Grubu 55 T2DM'siz), Grup B (55 T2DM'li) yaş ve kilo dikkate alınarak değerlendirildi. Tüm olgular için hasta ve kontrollerin tüm kan serum örneklerinde Leptin, FBS, HbA1c, total kolesterol düzeyleri, HDL, LDL, VLDL ve TG düzeyleri çalışıldı. Sonuçlar, diyabetli hastalarda leptinin önemini ve düzeylerinin etkisini göstermektedir; bu, bu hastaları doğrudan tedavi ederken leptin düzeylerinin yaş ve trigliseritlerle birlikte teşhis edilmesinin klinik önemine işaret etmektedir. Leptin seviyeleri ile HOMA-IR arasındaki ilişki, obez T2DM deneklerinde daha belirgin ve anlamlıydı. Sonuç olarak, diabetes mellituslu hastalarda leptin ile diğer kimyasal testler arasındaki ilişkiyi tam olarak ortaya koyabilmek için daha fazla grupta daha fazla çalışmanın yapılması önerilebilir. Ayrıca daha önemli bir çalışmanın yapılabilmesi için başta insülin hormonu olmak üzere bazı testlerin eklenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
The current research aims to assessment in vitro the leptin levels and lipid profile among type 2 diabetic patients in comparison to non diabetics and the changes in leptin, lipid profile, Glucose and some biochemical tests with type 2 diabetic patients in comparison to non diabetics men. 110 Patients with T2DM and healthy persons (Controls group) were evaluated with looking into account age and weight, Group A (Control Group 55 without T2DM), Group B (55 With T2DM). The levels were studied Leptin, FBS, HbA1c, total cholesterol levels, HDL, LDL, VLDL, and TG in all blood serum samples of patients and controls for all cases. The results indicate the importance of leptin and the effect of its levels in patients with diabetes mellitus, which indicates the clinical importance of diagnosing leptin levels with age and triglycerides when directly treating these patients. The relationship between leptin levels and HOMA-IR was more pronounced and significant among obese T2DM subjects. All in all, it can be recommended that more studies should be conducted in more groups in order to fully reveal the relationship between leptin and other chemical tests in patients with diabetes mellitus. Inaddition, some tests must be added, especially the hormone insulin, in order to conduct a more important study.