Baker kistlerinin MRG ile değerlendirilmesi
Evaluation of Baker's cyst with MRI
- Tez No: 365937
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRACE YASEMİN KARADENİZ BİLGİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Baker kisti dizin posteromedialinde yer alan gastroknemius-semimembranozus bursasının distansiyonu olarak tanımlanmakta olup bu lezyonlar genellikle dizdeki kronik efüzyon sonucu meydana gelirler. Diz eklemine ait herhangi bir inflamatuar, dejeneratif, travmatik veya neoplastik durum Baker kisti oluşumuna neden olabilir. Klinik olarak genelde popliteal fossanın medialinde ağrısız şişlik olarak ortaya çıkarlar. Klinik olarak çeşitli sebeplerle bölümümüzde diz Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkiki yapılan 285 hasta ve 15 hastada her iki dize ait olmak üzere toplam 300 diz MRG tetkiki üzerinden retrospektif olarak yürüttüğümüz bu çalışmada Baker kistinin sıklığını, Baker kisti sıklığının yaşa ve cinsiyete göre dağılımını ve Baker kisti sıklığı ile yaş-cinsiyet arasında bağlantı olup olmadığını araştırdık. Ayrıca Baker kisti saptanan olgularda kistin boyutlarını; morfolojisini (superior veya inferior boynuzda sıvı olması); kistin rüptüre olup olmadığını; septa, serbest cisim, konnektif/fibrokonnektif doku içerip içermediğini araştırdık bu bulguların yaş ile cinsiyete göre dağılımını belirledik. Yaşları 19 ile 79 arasında değişen 154 kadın ve 131 erkek olmak üzere toplam 285 hasta ve 15 hastada her iki dize ait olmak üzere toplam 300 diz MRG tetkikini değerlendirdiğimiz çalışmamızda 63 diz MRG?de Baker kisti saptadık (%21,8). Kadınlarda %21,4; erkeklerde %22,9 oranında Baker kisti tespit edilmiş olup Baker kisti sıklığının cinsiyete göre farklılık göstermediğini belirledik. Baker kisti sıklığının en yüksek olduğu yaş grubunu 40-49, en düşük olduğu yaş grubunu 19-29 olarak belirledik, Baker kisti sıklığı açısından yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptamadık. Baker kisti boyutlarının ve morfolojik görünümlerinin (superior ve/veya inferior boynuzda sıvı olması) yaş ve cinsiyete göre farklılık göstermediğini belirledik. Çalışmamızda belirlenen 64 Baker kistinin dört tanesinde (%6,3) rüptür, 30 tanesinde (%46,9) kist içerisinde septasyonlar, iki tanesinde (%3,1) serbest cisim saptadık. Rüptür, septa ve serbest cisim açısından yaş grupları ve cinsiyete göre farklılık saptamadık. Çalışmamızda belirlenen 64 Baker kistinin hiçbirinde kist içerisinde konnektif/fibrokonnektif doku saptamadık. Sonuç olarak MRG intakt ve rüptüre Baker kistlerinin tanısında, lezyon boyutları ve morfolojisi ile lezyon içerisinde yer alabilecek septa ve serbest cisimlerin belirlenmesinde oldukça etkin bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Baker?s cyst defined as distension of the gastrocnemius-semimembranosus bursa which is placed posterior of the knee and these lesions usually occur as a result of chronic effusion. Any of the knee joint, inflammatory, degenerative, traumatic, or neoplastic condition can result in the formation of Baker's cyst. Usually it appears clinically as painless swelling in medial popliteal fossa. In this study we investigated the incidence of Baker cyst, Baker's cyst prevalence - incidence by age ? sex and whether there is a connection between prevalance and age-gender; in our department by Magnetic Resonance Imaging of the knee for various reasons, 285 patients and 15 patients of both knees out of a total of 300 knee MRI conducted this retrospective study. Also patients with Baker's cyst the size of the cyst; morphology (superior or inferior horn is liquid), whether or not the cyst ruptured, septa, free body, connective / fibroconnective contains investigated tissue by age and sex distribution of the set of these findings. Between the ages of 19 and 79 for a total of 154 female and 131 male patients and 15 of 285 patients in each of the two strings, MRI study evaluated a total of 300 knee MRI examination, we found 63 of the knee Baker's cyst (21.8%). 21.4% of women, 22.9% of men have been found in Baker's cyst, indicate no gender differences in the frequency of Baker's cyst. We set 40-49 age group had the highest prevalence of Baker's cyst, is the lowest in the 19-29 age group and found that Baker's cyst did not have a statistically significant difference between age groups in terms of frequency. We set Baker's cyst size and morphological appearance (superior and / or inferior horn is liquid) doesn?t vary according to age and gender. In our study we found four of the 64 Baker cyst (6.3%) rupture, 30 of them (46.9%) in the cyst septation, and in two of them (3.1%) free body. According to sex and age groups did not observe any difference in terms of rupture, septa, and free body. In our study, none of the 64 Baker cyst have connective / fibroconnectif tissue. As a result, in the diagnosis of intact and ruptured Baker cysts, lesion size and morphology of the lesion with septa, and loose bodies MRI is a quite effective method.