Metformin kullanan tip 2 DM tanılı hastaların serum vitamin B12 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation serum vitamin B12 levels of patients with type 2 DM who are taking metformin
- Tez No: 365947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLALİ AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM)'li hastalarda ilk tercih oral antidiyabetik ilaç olan metforminin sık görülen yan etkileri, bulantı, şişkinlik gibi gastrointestinal irritasyon belirtileridir. Bununla birlikte metformin kullanan hastalarda vitamin B12 emilim bozukluğunun olabileceği hekimler arasında pek göz önünde bulundurulmamaktadır. Çalışmamızda, Tip 2 DM tanısı olup metformin kullanan hastalarla, metformin dışı antidiyabetik ilaç kullanan hastaların ve komorbid bir hastalığı olmayan kişilerin serum vitamin B12 düzeyini karşılaştırmak istedik. Bu amaçla; çalışmaya Tip 2 DM tanısı olup metformin kullanan 30 hasta, Tip 2 DM tanısı olup metformin dışı antidiyabetik kullanan 30 hasta ve komorbid hastalığı olmayan 30 kişi olmak üzere toplam 90 kişi alındı. Hastaların başvuru anındaki kan örnekleri alınarak açlık kan şekeri (AKŞ), HbA1c, hemoglobin (HGB), WBC, PLT, kreatinin, ALT, serum vitamin B12 düzeylerine bakıldı. Vitamin B12 seviyesi metformin kullanan hastalarda ortalama 154 pg/ml (63-355), metformin dışı antidiyabetik kullananlarda 278 pg/ml (119-753), kontrol grubunda ise 271 pg/ml (110-563) saptandı.
Özet (Çeviri)
The most frequent side effects of metformin, which is the first choice oral antidiabetic drug in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (DM), include gastrointestinal symptoms, such as nausea and bloating. However, malabsorption of vitamin B12 in patients on metformin treatment usually does not considered by physicians. In our study, we aimed to compare the serum vitamin B12 levels among patients with type 2 DM who were on metformin treatment, patients with type 2 DM who were receiving antidiabetic drugs other than metformin and healthy volunteers. For this purpose; 30 patients with type 2 DM treated with metformin, 30 patients with type 2 DM treated with antidiabetics other than metformin and 30 healthy volunteers included to our study. Blood samples of patients were taken at the time of admission and fasting blood glucose (FBG), HbA1c, hemoglobin (HGB), WBC, PLT, creatinine, ALT, serum vitamin B12 levels were measured. Average levels of vitamin B12 was detected 154 pg/ml (63-355) in metformin group, 278 pg/ml (119-753) in other diabetic patients treated with other antidiabetic agents and 271 pg/ml (110-563) in the control group.