Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilen preterm yenidoğanların demografik özellikleri
Demographic characteristics of the preterm newborns followed up in Neonatal Intensive Care Unit of Faculty of Medicine at Abant İzzet Baysal University
  1. Tez No: 365946
  2. Yazar: OSMAN ÖZVAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Özvarol O. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen preterm yenidoğanların demografik özellikleri. AİBÜ Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Bolu, 2013. Giriş: Preterm doğum gelişmiş ülkeler de dâhil olmak üzere tüm dünyada neonatal mortalite ve morbidite nedenlerinin başında gelmektedir. Bu çalışmada, AİBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2012 ve Temmuz 2013 tarihleri arasında prematürite tanısı ile yatırılıp takip ve tedavisi yapılan bebeklerin prenatal, natal ve postnatal sorunları ve demografik özellikler geriye dönük olarak değerlendirilerek prematür doğumların azaltılması ve preterm bebeklerin sekelsiz iyileşmesini sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, AİBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne Ocak 2012 ve Temmuz 2013 tarihleri arasında yatırılarak izlenen 22-37 gebelik haftası arasında olan (>22 gebelik haftası,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Demographic characteristics of the preterm newborns followed up in the Neonatal Intensive Care Unit of Faculty of Medicine at Özvarol O. Abant İzzet Baysal University, AİBÜ Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Dissertation, Bolu, 2013. Introduction: Preterm birth stands out among other reasons of neonatal mortality and morbidity in the entire world including developed countries. This study has aimed at evaluation of the prenatal, natal and postnatal problems of the babies, who were hospitalized and followed up in the Neonatal Intensive Care Unit of Department of Pediatrics at AİBÜ Faculty of Medicine between January 2012 and July 2013, with premature diagnosis and their demographic characteristics retrospectively while making an effort to reduce the number of premature births and to ensure preterm babies recover with no sequela. Material and Method: In this study, demographic and medical data relevant to 146 premature babies born at 22-37 gestational weeks (> 22 gestational week,