Sodyum-glukoz kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörlerini kullanan tip-2 diyabetesmellitus hastalarında ürik asit düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of uric acid levels in patients with type 2 diabetes mellitus using sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitors
  1. Tez No: 910756
  2. Yazar: İBRAHİM UMUR KEPSUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Diyabet, insülin eksikliği veya periferik dokularda insülin etkisine karşı gelişmiş olan 'insülin direnci' nedeniyle ortaya çıkan, birçok organı etkileyerek multisistemik tutuluma sebep olan hiperglisemi ile karakterize kronik bir metabolizma bozukluğudur. Hiperürisemi ise pürin metabolizmasının bir bozukluğudur. Hiperürisemi, böbrek ve kardiyovasküler hastalıklar şeklinde önemli morbidite ve mortaliteye yol açar, ayrıca gut hastalığı için de bir risk faktörüdür. Serum ürik asit (SUA) düzeyleri diyabetli hastalarda sağlıklı bireylere göre genellikle daha yüksektir. Hiperürisemi, bozulmuş glukoz toleransı olan kişilerde diyabet riskini artırır. SUA diyabet için önemli bir risk faktörüdür. Vücut ağırlığındaki artış, bel çevresinde genişleme, dislipidemi, sedanter yaşam tarzı, hipertansiyon ve insülin direnci diyabetli hastalarda hiperürisemiye zemin hazırlayan faktörlerdir. Tip 2 diyabetli hastalarda SUA'nın azaltılması mikro ve makro komplikasyonları azaltabilir. Tip 2 Diyabetes Mellitus tanılı hastalarda hiperüriseminin mikro ve makrovasküler komplikasyonlarla ilişkisi mevcuttur. Ürik asit seviyelerinin düşürülmesi bu komplikasyonları azaltabilir. Bu çalışmamızda Diyabetes Mellitus tanılı hastalarda SGLT-2 inhibitörlerinin serum ürik asit seviyeleri ve vücut kitle indeksi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. SGLT-2 inhibitörlerinin görece yeni bir grup oral antidiyabetik ilaçlar olması ve literatürü taradığımızda bu konu hakkındaki çalışmaların sınırlı sayıda olması çalışmamızın planlanmasında etkili olmuştur.Gereç ve Yöntem: Prospektif kontrollü olarak tasarlanan bu çalışmada 09.11.2024 - 09.01.2025 tarihleri arasında SBÜ Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran, ADA kılavuzuna göre Tip-2 Diyabetes Mellitus tanılı 18-75 yaş aralığındaki hastaların verileri dahil edilme ve edilmeme kriterleri dikkate alınarak çalışmaya kaydedildi.Tip 2 Diyabetes Mellitus tanısı olup egzersiz ve diyete ek olarak en az son 3 aydır düzenli olarak tolere edebileceği maksimum doz Metformin ve/veya Sulfonilüre kullanmasına rağmen yeterli glisemik kontrol sağlanamadığı için Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ayaktan hasta poliklinikleri hekimleri tarafından mevcut tedavisine SGLT-2 inhbitörü eklenen hastalar grup 1; Tip 2 Diyabetes Mellitus tanısı olup egzersiz ve diyete ek olarak en az son 3 aydır düzenli olarak tolere edebileceği maksimum doz Metformin ve/veya Sulfonilüre kullanan ve yeterli glisemik kontrol sağlanamadığı için Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma hastanesi İç Hastalıkları ayaktan hasta poliklinikleri hekimleri tarafından mevcut tedavisine SGLT-2 inhibitörü dışında oral antidiyabetik ilaçlardan (Dipeptidil Peptidaz-4 İnhibitörleri, Thiazolidinedione grubu, alfa glukozidaz inhibitörleri) biri eklenen hastalar grup 2 olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar dahil edilme/edilmeme kriterlerine göre çalışmamıza dahil edildi. Her 2 grup da 30ar hastadan oluşturulmak üzere toplam 60 hasta alındı. Hastaların tedavi öncesi yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, HbA1c, açlık kan glukozu, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, Trigliserid, ürik asit, kreatinin, ALT, AST, Spot idrarda albümin atılım oranı gibi verileri kaydedildi. Her 2 gruptaki hastalara da mevcut oad tedavisi eklendikten 1 ay sonra çağrılarak serum ürik asit ve vücut kitle indeksi bakılıp karşılaştırıldı. Veri analizi ve istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: 4 haftalık SGLT-2 inhibitörü tedavisi alan gruptaki hastaların ortanca serum ürik asit seviyeleri, glukoz ortalamaları, vücut ağırlıkları, vücut kitle indekslerinde anlamlı düşüş görüldü (her biri için p0,05). Sonuç: Empagliflozin ve Dapagliflozin ile 4 haftalık tedavi sonrasında hastaların VKİ ve serum ürik asit istatistiksel olarak anlamlı düşüş görüldü. Bu da bize SGLT-2 inhibitörlerinin tip2 DM tedavisinde serum ürik asit ve VKİ yi düşürerek mortalitenin azaltılmasında ve gut tanılı hastalarda da serum ürik asit seviyelerini düşürmek için kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes is a chronic metabolic disorder characterized by hyperglycemia, resulting from either insulin deficiency or insulin resistance developed in peripheral tissues, affecting multiple organs and leading to multisystemic involvement. Hyperuricemia is a disorder of purine metabolism. Hyperuricemia causessignificant morbidity and mortality related to kidney and cardiovascular diseases, and it is also a risk factor for gout disease.. Serum uric acid (SUA) levels are generally higher in diabetic patients compared to healthy individuals. Hyperuricemia increases the risk of diabetes in people with impaired glucose tolerance. SUA is an important risk factor for diabetes. Factors such as weight gain, increased waist circumference, dyslipidemia, a sedentary lifestyle, hypertension, and insulin resistance create a background for hyperuricemia in diabetic patients. Reducing SUA in patients with Type 2 diabetes can reduce micro and macro complications. There is a relationship between hyperuricemia and microvascular and macrovascular complications in patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus. Lowering uric acid levels can reduce these complications. In this study, we aimed to investigate the effects of SGLT-2 inhibitors on serum uric acid levels and body mass index in patients diagnosed with Diabetes Mellitus. The relatively new group of oral antidiabetic drugs represented by SGLT-2 inhibitors and the limited number of studies on this topic in the literature influenced the planning of our study.Materials and Methods: In this prospectively controlled study, data from patients aged 18-75 diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus according to the ADA guidelines who applied to the Internal Medicine Outpatient Clinics at SBÜ Haydarpaşa Numune Health Application and Research Center between 09.11.2024 and 09.01.2025 were included based on inclusion and exclusion criteria. Patients with a diagnosis of Type 2 Diabetes Mellitus who, in addition to exercise and diet, had been using the maximum tolerable dose of Metformin and/or Sulfonylurea for at least the last 3 months but had not achieved adequate glycemic control were categorized as Group 1 if, due to inadequate glycemic control, their physicians from the Internal Medicine Outpatient Clinics at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital added an SGLT-2 inhibitor to their existing treatment. Patients with a diagnosis of Type 2 Diabetes Mellitus who had been using the maximum tolerable dose of Metformin and/or Sulfonylurea for at least the last 3 months, and who also did not achieve adequate glycemic control, were categorized as Group 2 if, due to inadequate glycemic control, their physicians added another oral antidiabetic drug (Dipeptidyl Peptidase-4 Inhibitors, Thiazolidinediones, or Alpha- Glucosidase Inhibitors) to their existing treatment instead of an SGLT-2 inhibitor. A total of 60 patients were included, with 30 patients in each group. Patients were included in our study according to the inclusion/exclusion criteria. Data were recorded before treatment, including age, sex, body mass index, HbA1c, fasting blood glucose, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglycerides, uric acid, creatinine, and ALT, AST, Spot urine albumin excretion rate. One month after the addition of the existing oral antidiabetic treatment for both groups, patients were called back to compare serum uric acid and body mass index. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) software was used for data and statistical analysis.Results: In the group of patients receiving 4 weeks of SGLT-2 inhibitor treatment, significant decreases were observed in median serum uric acid levels, glucose averages, body weights, and body mass indices (p0.05).Conclusion: After 4 weeks of treatment with Empagliflozin and Dapagliflozin, patients showed a statistically significant decrease in BMI and serum uric acid levels. This suggests that SGLT-2 inhibitors may be used in the treatment of type 2 diabetes to lower serum uric acid and BMI, potentially reducing mortality and lowering serum uric acid levels in patients diagnosed with gout.