Diz osteoartritinde terapotik ultrason tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects of therapeutic ultrasound treatment in knee osteoarthritis
  1. Tez No: 365978
  2. Yazar: SEDA BİÇER BAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, diz osteoartritinde, terapotik sürekli, kesikli ve plasebo ultrason uygulamasının, klinik ve biyokimyasal etkinliğini karşılatırmak amacıyla yapılmıştır. Diz OA tanısı alan 30 hasta üç gruba ayrıldı. 1. gruba sürekli ultrason (1MHz,2W/cm2); 2.gruba kesikli ultrason(1MHz,2W/cm2,1:4); 3.gruba ise plasebo ultrason tedavisi uygulandı. Tüm gruplar 10 gün (5 dakika/seans) tedavi aldı. Hastalar tedavi öncesi (TÖ), tedavi sonrası (TS) ve tedavi sonrası 1.ayda VAS, WOMAC, 20 m yürüme süresi, Kısa FORM-36, serum hs-CRP, COMP, MMP-1 ,MMP-3 ve idrar CTX-II düzeyleri ile değerlendirildi. Birinci grupta, TÖ ile TS arasında VAS (yürüme,istirahat), WOMAC (ağrı, tutukluk,fiziksel fonksiyon,total), SF-36 (ağrı, genel sağlık) skorlarında; 2.grupta, TÖ ile TS 1.ay arasında VAS(istirahat), WOMAC(fiziksel fonksiyon,total), SF-36(ağrı), TÖ ile TS arasında VAS(yürüme), WOMAC(ağrı) skorlarında; 3. grupta, TÖ ile TS arasında VAS(yürüme), WOMAC(ağrı,tutukluk,fiziksel fonksiyon), TÖ ile TS 1.ay arasında WOMAC(total), 20 m yürüme süresi, SF-36(ağrı,sosyal rol fonksiyonu) skorlarında anlamlı fark saptandı. Biyokimyasal belirteçlerde üç grupta da grup içi değerlendirmede anlamlı bir fark saptanmazken; gruplar arası değerlendirmede ise COMP açısından plasebo tedavisi ile sürekli ultrason tedavisi arasında tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedavi sonrası 1.ayda plasebo lehine anlamlı fark saptandı. Klinık değerlendirmelerimizde gruplar arası fark WOMAC(ağrı) skorlarında grup I ile grup II arasında grup II lehine fark saptandı. Çalışmamızın sonucunda; diz osteoartritinde terapotik ultrason tedavisinin biyokimyasal parametreler üzerine etkili olmadığı görülmüştür. Klinik parametreler üzerine ise olumlu etkisi olmakla birlikte plaseboya üstünlüğü gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates effects of therapeutic ultrasound (continue, pulsed, placebo) treatment on the clinical and biochemical parameters in knee osteoarthritis. 30 patients (30-70 aged) diagnosed with knee osteoarthritis were randomly separated into three groups. The 1st group includes 10 patients given continue ultrasound treatment (1 MHz, 2W/cm2), the 2nd group consists of 10 patients given pulsed ultrasound treatment (1MHz, 2 W/cm2, 1:4) and 3th group includes 10 patients given placebo ultrasound treatment (switch off). The patients were assessed before, after and one month after the treatment with VAS (rest and walking), WOMAC (pain, stiffness, physical function, total), 20 m walking time, Short Form-36 (physical functioning, physical role, emotional role, vitality, mental health, social role functioning, bodily pain, general health), Rango of motion, bilateral knee diameter measurement, COMP, Hs CRP, MMP-1, MMP-3 levels in serum and CTX-II levels in urine. Following the treatment, significant improvement was observed in VAS (walking,rest), WOMAC (pain, stiffness, physical function, total), Short Form-36 (pain and general health) before and after treatment in the first group; VAS(rest) before and one month after treatment, VAS (walking), WOMAC (pain) before and after treatment, WOMAC (physical function,total), Short Form-36 (pain) before and one month after tratment in group II; VAS (walking), WOMAC (pain, stiffnes, physical function) before and after treatment, WOMAC (total), 20 m walking time, Short Form-36 (pain, social role functioning) before and one month after treatment in group III. In comparison between the groups, significant differences was found in WOMAC (pain) between group I and group II and COMP levels between group I and group III. As a result, our study demonstrated that therapeutic ultrasound treatment is uneffective on biochemical parameters. It is effective in the clinical parameters, however it is not superior to the placebo treatment.