Sigara bağımlılığının romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of smoki̇ng addi̇cti̇on on the li̇fe quali̇ty of pati̇ents wi̇th rheumatoi̇d arthri̇ti̇s and ankylosi̇ng spondyli̇ti̇s
- Tez No: 365977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Sigara Dünya'daki en önemli önlenebilir ölüm ve sekel nedenlerindendir ve günümüze değin bir çok hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilit hastalıkları tüm vücutta harabiyete neden olabilen ve özellikle kas-iskelet sisteminde kendisini gösteren, aynı zamanda sigara ile de ilişkilendirilmiş inflamatuar, kronik seyirli hastalıklardır. Bu çalışmada sigara bağımlılığının Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilit hastalarının yaşam kalitesi üzerine etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Çalışma Mart 2014- Temmuz 2014 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde takip edilen AS ve RA tanılı hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla hastalarla Aile hekimliği, Göğüs hastalıkları, Fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniklerinde, ilgili anabilim dallarının izinleri dahilinde, yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bunlar arasından sigara içenler çalışma, sigara içmeyenler ise kontrol grubu olarak kabul edilmiştir. Her iki gruba demografik bazı özellikleri içeren bir anket, SF-36, EQ-5D genel yaşam ölçeği uygulanmış ve veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki hastalara Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi uygulanarak bağımlılık dereceleri ölçülmüş ve bu sayede bağımlılık dereceleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Toplam 145 görüşme yapılmıştır. Parametrik ve parametrik olmayan koşullara göre analizler yapılmış, istatistiksel açıdan anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Olguların % 54,5'i (n= 79) RA ve % 45,5'i (n= 66) AS tanısı almışlardı. Cinsiyetleri değerlendirildiğinde ise % 54,5'i (n=79) kadın, % 45,5'i ise (n=66) erkek idi. Hastalık etyolojisi açısından cinsiyetler değerlendirildiğinde RA'lı hastaların %69,6'sı (n=55) kadın, % 30,4'ü (n=24) erkek idi. AS'li vakalarda kadınlar için %36,4 (n=24), erkekler için % 63,6 (n=42) olarak saptanmıştır. RA tanılı katılımcıların yaş ortalaması 49,65 ±12,92 yıl iken, AS tanılı katılımcılarda 39,56±12,72 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Smoking is one of the most significant causes of death and sequela and it has been associated with a number of diseases up to date. Having associated with smoking, Rheumatoid arthritis and Ankylosing spondylitis are inflammatory diseases with chronic course specifically occurring in the musculoskeletal system and they can cause destructive effects on the whole body. In this study, we aimed at measuring the effect of smoking addiction on the life quality of patients with Rheumatoid arthritis and Ankylosing spondylitis. Materials and Methods: The present study was carried out on the patients diagnosed with RA and AS who were keeping under surveillance at Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital between March 2014 and July 2014. For this purpose, a series of face-to-face patient interviews were performed in outpatient clinics of Family Practice, Pulmonology and Physical Therapy and Rehabilitation under the permission of relevant departments. Since these patients were categorized into two groups according to their smoking status, the patients who smoke were included in the study group, whereas the non-smoker patients were accepted as control group. Both of these groups were conducted a questionnaire including certain demographic attributes, SF-36 and EQ-5D general life scale, and the data obtained were comparatively evaluated. The levels of addiction to nicotine in the study group were measured by performing Fagerstrom Addiction to Nicotine Test to the patients, so that an association between their addiction levels and life quality was investigated.