Siloran kompozitlerin ve geleneksel kompozitlerin, ozon, flor ve yüzey örtücü uygulamaları sonrasında su emilimi, çözünürlükleri ve mekanik özelliklerinin in vitro karşılaştırılması
In vitro comparison of silorane composites and conventional composites for water sorption, solubility and mechanical properties after applying ozone, fluoride and surface sealants
- Tez No: 365997
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BEGÜM GÜRAY EFES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu in vitro çalısmanın amacı farklı organik yapıya sahip kompozit reçinlerin (Siloran, SonicFill, Z550, Kalore) su emilimlerini ve su emilimlerinin neden olduğu değişimlerin bükülme direnci, yüzey sertliği, yüzey pürüzülüğü ve yüzey parlaklığını üzerine etkilerini araştırmaktır. Ayrıca farklı yüzey uygulamalarının (ozon, flor, yüzey örtücü) su emilimi ve mekanik özelliklerine olan etkisi de incelenmiştir. Kompozit reçinelerden hazılanmış olan çubuk ve diskler 37°C'de 24 saat tutulduktan sonra ve 90 gün ve 10000 termal değişim döngüsüne maruz bırakıldıktan sonra ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Kompozit reçinelerin farklı organik matriks içeriklerinin farklı oranlarda su emilimine neden oldukları belirlenmiştir. En az su emilimi gösteren kompozit reçine Siloran olmuştur. Suda çözünürlüğünün en az olduğu kompozit reçineler Siloran ve SonicFill olmuştur. En fazla bükülme dayanımı ve yüzey sertliği gösteren kompozit reçine SonicFill olmuştur. Su emilimi sonrası yüzey pürüzlülüğü en fazla olan kompozit reçine Siloran olmuştur. Su emilimi ile parlaklığı en az etkilenen kompozit reçine Z550 olmuştur. Kompozit reçineler üzerine yapılan yüzey uygulamaları bükülme dayanımıda etkili olmadığı bulunmuştur. Flor ve yüzey örtücü uygulamaları materyalin yüzey sertliği özelliklerinde azalmaya yol açmaktayken ozon uygulaması bir değişikliğe neden olmamaktadır. Flor ve adesif uygulaması ile kompozit reçinelerinin yüzey pürüzlülükleri artmakta olup yüzey parlaklıkları düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vitro study was to determine the influence of water sorption on composite resins with different organic structures (Siloranes, Sonicfill, Z550, Kalore) and it's effects on flexural strength, surface hardness, surface roughness and surface glossiness. Furthermore, different surface treatments (ozone, fluoride, surface sealant applications) were also analyzed for their effects on water sorption and other mechanical properties of composites. Discs and bars made of composite resin were at the beginning kept at 37°C for 24 hours and then analyzed. At the second phase of the study, discs and bars were immersed into water for 90 days. Then they were thermocycled for 10000 times and reanalyzed. The statistical analysis was handled with the SPSS 22 software. Different organic matrix types of the composites caused different water sorption levels. The least water sorption levels were observed at Silorane composite groups. The least solubility levels were observed at Silorane and SonicFill composite groups. The highest levels of flexural strength and surface hardness were observed in SonicFill composite groups. The highest values of surface roughness were observed at the Siloran composites group after water ageing. The highest glossiness levels were found in the group of Z550 composites. Surface treatment of composites could cause no alteration in flexural strength. The surface hardness could be affected by fluoridation or surface sealing but could not be affected by treating surface with ozone. The surface treatments like fluoridation and sealing could affect surface alteration and cause a decrease in glossiness.