Oral kontraseptif kullanımının rat over folikül reservi ve over yüzey epiteli displastik değişiklikleri üzerine etkisi
The effect of oral contraseptive usage on rat ovarian follicule reserve and ovarian surface epitelium
- Tez No: 366041
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışma, oral kontraseptif ilaç kullanımının rat over rezervi ve yüzey epiteli üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma, 35 adet düzenli siklusa sahip, 190–220 gr ağırlığında, 4 aylık, erişkin dişi Winstar Albino cinsi rat, estrus fazında rastgele, prospektif, tek kör olarak 5 gruba ayrıldı. Plasebo tablet ve oral kontraseptif ilaçlar gastrik lavaj yoluyla 3 ay verildi. Grup 1: Kontrol grubu, plasebo tablet, grup 2: Etinil östradiol (EÖ) 1,5mcg/gün+ Drospirenon 150mcg/gün (Yasmin®) ,Grup 3: EÖ 1,5mcg/gün+ Siproteron asetat 100mcg/gün (diane 35®), Grup 4: EÖ 1,5mcg/gün+ gestoden 3,75mcg/gün (Ginera®), Grup 5: EÖ 1,5mcg/gün+levonorgestrel 7,5mcg/gün (Microgynon®) verildi. 3 ay sonra bilateral ooferektomi yapıldı. Sağ over, over folikül havuzunun (Primordial, primer, sekonder, tersiyer folikül, fibrozis, corpus luteum(KL), KL içi angiogenezis) ve yüzey epitel değişikliğinin (germinal epitelde bozulma) histolojik olarak incelenmesi için ve sol over ise yüzey epitel değişikliklerinin (mir-21 mir-494, mir-191, mir 145) genetik olarak incelenmesi için kullanıldı. İntrakardiak alınan kan örneğinden antimüllerian hormon (AMH) bakıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Oral Contraseptive Usage on Rat Ovarian Follicule Reserve and Ovarian Surface Epitelium Thirty five famale, 4 month old Winstar Albino rats weighing between 190-220 grams were divided randomly prospective, single-blind into 5 groups. Plasebo pills and oral contraseptives were given through gastric lavage for three months as follows Group 1: control group, placebo pills; group 2: Ethynil estradiol (EE) 1,5mcg/day+ Drospirenon 150mcg/day (Yasmin®) ,Group 3: EE 1,5mcg/gün+ Siproteron asetat 100mcg/day (diane 35®), Group 4: EE 1,5mcg/gün+ gestoden 3,75mcg/day (Ginera®), Group 5: EE 1,5mcg/day+levonorgestrel 7,5mcg/gün (Microgynon®). Three months later bilateral oopherectomy was done. The right ovary was used to examine the ovarian follicule pool (primordial, primery, secondary, tertiary follicule, fibrosis, corpus luteum (CL), angiogenesis in CL) and surface epitelium change (the dejeneration of germinal epitelium) histologically. The left ovaru was usedto examine the surface epitelium change (mir-21 mir-494, mir-191, mir 145) genetically. AMH was measured through intracardiac taken blood sample. Kruskal Wallis variance analyze used to get statistical analysis.