Polikistik over sendromu (PKOS) hastalarında oral kontraseptif kullanımının sempatik sinir aktivitesine olan etkisi
The effect of oral contraceptive pill use on sympathetic nerve activity in patients with polycystic ovarian syndrome
- Tez No: 519505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP EMRE OKYAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nöroloji, Obstetrics and Gynecology, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
AMAÇ: Polikistik over sendromu karmaşık bir endokrin bozukluktur. Hiperandrojenizm ile ovulatuar disfonksiyona ek olarak, obezite, lipid anormallikleri, insülin direnci ve hipertansiyon gibi artmış kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkilidir. Bir başka kardiyovasküler risk faktörü olarak nitelendirilebilecek yüksek sempatik sinir aktivitesinin, dolaşımdaki yüksek testesteron düzeyleri ile ilişkisi gösterilmiş olsa da polikistik over sendromu patofizyolojisindeki yeri net belirlenememiştir. Kombine oral kontraseptifler, fertilite beklentisi olmayan polikistik over sendromu olguları için ilk seçenek tedavidir. Çalışmamızın amacı, polikistik over sendromlu kadınlarda sempatik sistem aktivitesini kontrol grubu ile karşılaştırmak ve kontrasepsiyon amaçlı oral kontraseptif kullanımının bu aktiviteye herhangi bir etkisinin olup olmadığını belirlemektir.ARAÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız prospektif, olgu-kontrol çalışması olarak, Ekim 2017 – Mart 2018 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda kontrasepsiyon isteği nedeniyle kombine oral kontraseptif başlanan ve Rotterdam kriterlerine göre polikistik over sendromu tanısı almış (n=41) kadınlar arasında yapıldı. Olgular aynı sayıda sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Sağlıklı, öncesinde infertilite öyküsü olmayan, menstrüel siklusu düzenli kadınlar kontrol grubu olarak tanımlandı. Çalışmaya dahil edilen kadınların tümünde tansiyon, vücut kitle indeksi, bel-kalça oranı, Ferriman – Gallway skorunu içeren fizik muayene ve jinekolojik muayene gerçekleştirildi ve kontraseptif kullanım sonrası tekrarlandı. Kontrasepsiyon amaçlı olarak çalışmanın homojenizasyonu açısından tek bir oral kontraseptif, monofazik, 30 microgram etinil Estradiol / 2 mg dienogest (Dienille; Exeltis, İstanbul) 21 film kaplı tablet verildi. Tüm katılımcıların başlangıç ve oral kontraseptif kullanımının birinci ayında, erken foliküler fazda (D1-D5 günler arası) olmak üzere, serum bazal folikül stimüle edici hormon, luteinize edici hormon, estradiol, total testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat, seks hormon bağlayıcı globulin, prolaktin ve tiroid stimüle edici hormon düzeyleri ile serbest androjen indeksi,total testosteron ve seks hormon bağlayıcı globulin üzerinden hesaplandı. İnsülin rezistansı ve glukoz toleransı Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre bazal 75 gram oral glukoz tarama testi (OGTT) yapılarak değerlendirildi. Ayrıca tüm olgulardan sempatik aktiviteyi değerlendirmek amacıyla başlangıç ve oral kontraseptif kullanımının ilk ayında tekrarlanmak üzere elektromiyografi laboratuvarında sempatik deri yanıtı ve kalp hızı değişkenliği ölçümleri yapıldı. İstatistiksel analiz için The Statistical Program for Social Sciences(SPSS, versiyon 16) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovarian syndrome is a complex endocrine disorder. In addition to hyperandrogenism and ovarian dysfunction, obesity is associated with increased cardiovascular risk factors such as lipid abnormalities. High sympathetic nerve activity, is thought to be another cardiovascular risk factor, has been shown to correlate with circulating high testosterone levels. However its role on the pathophysiology of the polycystic ovarian syndrome has not been clearly established. Oral contraceptive pills are considered as first line therapy for women with polycystic ovarian syndrome who do not desire fertility. The aim of our study is to compare the sympathetic nerve activity between polycystic ovarian syndrome and control group and to evaluate whether oral contraceptive pill therapy has any effect on sympathetic nerve activity at the end of 1 month follow-up period of oral contraceptive pill users with or without polycystic ovary syndrome . Materials and Methods: Our study has designed as a prospective, case – control study including patients diagnosed with polycystic ovarian syndrome according to the Rotterdam criteria (n=41), in Department of Obstetrics and Gynecology at Dokuz Eylul University, Izmir, Turkey, between October 2017 and March 2018. The cases are compared with the same number of healthy controls. Healty women, who have regular menstrual cycles and no fertility problems in history was defined as control group. Body mass index, waist-hip ratio, Ferriman–Gallwey score, systolic – diastolic blood pressure measurements (mm/Hg) were calculated before starting oral contraceptive pill therapy and at the end of one month follow up. For oral contraceptive pill treatment, we prescribed a monophasic oral contraceptive pill, containing 30 mcg ethinyl estradiol plus 2 mg dienogest (Dienille, Exeltis, Sariyer, Istanbul), 21 film-coated tablets for one month. Follicule stimulating hormone, luteinizing hormone, estradiol, total testosteron, dehydroepiandrosterone sulfate, sex hormone binding globuline, prolactin, tiroid stimulating hormone were measured and free androgen index was calculated by using the total testosteron and sex hormone binding globuline levels ; Insulin resistance and glucose tolerance were assessed by baseline 75 g oral glucose tolerance test (OGTT) according to World Health Organization criteria, before starting oral contraceptive pill therapy and at the end of one month treatment follow up, in early follicular phase (days between D1-D5 of the menstrual cycle). In addition, sympathetic skin response and heart rate variability measurements were performed in the neurology / neuropsychology / electromyography laboratory to assess sympathetic activity for all participants before starting oral contraceptive pill therapy and follow up evaluations were made one month later in all participants. The study protocol was approved by our Institutional Review Board and Turkish Health Ministry Drug and Medical Device Foundation.RESULTS: The mean value of age of all participants (n=82) included the study was 28.34 ± 5.63 years and the mean value of age in PCOS group was significantly lower than control group (26.44±4.57 vs 30.24 ± 5.99, p=0,002).