Coroner arter bypass greft ameliyyatı geçiren hastalara verilen taburculuk eğitiminin ve danışmanlık hizmetinin yaşam kalitesine ve taburculuk sonrası yaşanan sorunlara etkisinin belirlenmesı
Determination of the effects of discharge traning and counseling on quality of life and post discharge problemes in patients coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 366085
  2. Yazar: MASOUMEH AKBARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Hematology, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma, KABG ameliyatı olan hastalara verilen taburculuk eğitiminin ve danışmanlık hizmetinin, taburculuk sonrası yaşanan sorunlara ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenine Urmia Üniversitesi, Tıp Bilimleri Fakültesi, Seyed-al-Shohada Hastanesi'nin Kardiyoloji Alt Uzmanlık Cerrahi bölümünde koroner arter baypas greft ameliyatı geçiren hastalar seçilmiştir. Araştırmanın örneklemi 3 Nisan 2013-30 Eylül 2013 tarihleri arasında koroner arter bypass greft ameliyatı geçirmiş 100 hasta oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Taburculuk Sonrası Evde Takip Formu”ve“ SF-36 Sağlık Araştırması İran versiyonu ”formları kullanılarak toplanmıştır. Kontrol grubu hastalara rutin klinik prosedürler dışında planlı taburculuk eğitimi ve danışmanlık verilmezken, müdahale grubundaki hastalara kitapçık doğrultusunda ameliyattan önce ve taburculuktan 6 hafta sonraya kadar taburculuk eğitimi ve danışmanlık verilmiştir. Veriler, SPSS Inc, 23.0 yazılım paketi sürümü kullanılarak analiz edildi ve verileri tanımlamak için sayı, yüzde ve dağılım kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out as semi-experimentally study to determine the effects of discharge training and counseling on quality of life and post discharge problems in CABG patients. The study population was chosen among the patients who have undergone a coronary artery bypass graft operation in the surgery department of Seyed-al-Shohada Cardiology Subspecialty Hospital affiliated with Urmia University Medical Sciences, Iran. Sample of study consisted of 100 patient undergoing coronary artery bypass graft surgery between April 1, 2013 and September 30, 2013.“Personal Information Form”,“The Home Follow-Up Form after Discharge”and“Iranian Version SF-36 Health Survey”forms were used for data collection. Patients in the intervention group were provided discharge training and counselling with a booklet before surgery and until six week after discharge while the patients in the control group did not receive planned discharge training and counselling other than the routine clinical procedures. The data were analyzed using SPSS Inc., version 23.0 software package.