Construction of a wavemeter and wavelength measurements of the Ar+ and He-Ne laser-lines
- Tez No: 5441
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET DALGA BOYU ÖLÇERİ YAPIMI, ARGON ÎYON VE He-Ne LASER ÇÎZGÎLERÎNÎN DALGABOYUNUN ÖLÇÜLMESİ Moharned Ayman Magdy Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ramazan Aydın Ocak 1988, 51 sahife Köşeli aynalar ile modifiye edilen bir Michelson Enterf erometre kullanılarak bir dalgaboyu ölçerinin yapımı gerçekleştirildi. Düzenek ile Argon iyon ve He-Ne laser çizgilerinin dalga boyları ölçüldü ve bilinen değerler ile karşılaştırıldı. Sistemin çalışma prensibi zıt yönde yayılan iki laser ışık demetinin girişim yapması ve bilinmeyen dalga boyunun standard dalga boyu ile karşılaştırılmak suretiyle belirlenmesine dayanmaktadır. Dalgaboyu ölçeri ile ulaşılan ölçü duyarlılığı yaklaşık % 10 dur. Anahtar kelimeler : Dalga Ölçer, Dalga Boyu, Michelson Interferometer iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CONSTRUCTION OF A WAVEMETER AND WAVELENGTH MEASUREMENTS OF THE Ar+ AND HE-NE LASER-LINES Mohamed Ayman Magdy M.S. in Physics Department Supervisor: Prof. Dr. Ramazan Aydın January 1988, 51 pages Using a modified Michelson-Interf erometer with corner cube mirrors a wavemeter was constructed and tested on the Argon-ion laser as well as the He-Ne laser lines. The principle of function of the arrangement is mainly based on the interference of two collinear propagating laser beams and comparison of their wavelengths where one of them is assumed to be standard wavelength. The accuracy of the wavemeter in measuring of a wavelength in visible region of spectrum was estimated to be about 10 % key words: Wavemeter, Wavelength, Michelson Interferometer iii