Kronik boyun ağrılı hastalarda stabilizasyon egzersizleri ile birlikte servikal ve skapular mobilizasyonun ağrı ve yaşam kalitesine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of stabilization exercise in addition to cervical and scapula mobilization on pain and quality of life in patients with chronic neck pain
- Tez No: 366084
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç, kronik boyun ağrılı hastalarda stabilizasyon egzersizleri ile birlikte servikal ve skapular mobilizasyonun ağrı ve yaşam kalitesine etkilerini araştırmaktır. Kronik boyun ağrısı olan 102 hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele yöntemle Egzersiz (n:51, yaş:44,07±13,29 yıl) ve Mobilizasyon (n:51, yaş:47,98±10,97 yıl) grubu olarak ikiye ayrıldı. Egzersiz Grubu'na servikal ve skapulatorasik stabilizasyon egzersizleri, Mobilizasyon Grubu'na servikal ve skapulatorasik stabilizasyon egzersizlerine ek servikal ve skapular mobilizasyon yapıldı. Tedavi 4 hafta boyunca haftanın 3 günü uygulandı. Hastaların ilaç kullanma sayıları kaydedildi. Ağrı şiddeti Vizuel Anolog Skalası ile, ağrı eşik ve toleransı dijital algometre (JTech Medical Industries, ZEVEX Company) ile, eklem hareketleri klinik gonyometre (Baseline Evalutaion Tools, USA) ile, özür durumu“Boyun Özür Göstergesi”ile, yaşam kalitesi“Kısa Form-36”ile tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim was to investigate the effects of stabilization exercise in addition to cervical and scapula mobilization on pain and quality of life in patients with chronic neck pain. One hundred and two patients with chronic neck pain were recruited in the study. The patients were allocated into two groups as Exercise Group (n:51, age:44.07±13.29 years) and Mobilization Group (n:51, age:47.98±10.97 years), randomly. It was performed cervical and scapulathoracic stabilization exercises in Exercise Group, cervical and scapulathoracic stabilization exercises in addition to cervical and scapula mobilization in Mobilization Group. The treatment was applied during 3 days in a week for 4 weeks. The number of drug intake of patients was recorded. Pain intensity with Visual Analog Scale, pain threshold and tolerance with digital algometer (JTech Medical Industries, ZEVEX Company), range of motion with clinic goniometer (Baseline Evalutaion Tools, USA), disability with Neck Disability Index, quality of life with Short Form-36 were evaluated before and after treatment.