Alzheimer demans hastalarında egzersiz eğitiminin fonksiyonellik üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of exercise training on functionality in patients with alzheimer dementia
- Tez No: 366096
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIRDI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Alzheimer Demans (AD) tanısı konan bireylerde egzersiz eğitiminin etkisi araştırıldı. Çalışmaya, 34 yaşlı birey dahil edildi ve bireyler 2 gruba ayrıldı. İlk grup 16 kişiden oluşan AD, ikinci grup ise kognitif durumu sağlıklı olan, 18 kişiden oluşan kontrol grubu olarak adlandırıldı. Her iki gruba da 16 haftalık egzersiz eğitim programı uygulandı. Egzersiz eğitim programı kapsamında; kuvvetlendirme, esneklik ve denge parametrelerinden oluşan egzersizler bulunmaktaydı. Egzersiz programları günde 30-45 dakika ve haftada 3 kez uygulanacak şekilde planlandı. Egzersizler haftanın 1 günü fizyoterapist kontrolünde Gülhane Askeri Tıp Akademisi Geriatri Bilim Dalı'nda uygulanırken, diğer 2 gün ev programı şeklinde olguların yakınları gözetiminde uygulandı. Olguların, Sosyo-Demografik Bilgileri, Mini Mental Durum Testi, Postür Değerlendirme, Üst ve Alt Ekstremite Duyu Testi, Kas Kuvveti, Tinetti Denge ve Yürüme Değerlendirme Testi, Süreli Kalk Yürü Testi, Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği, Yürüme Hızı Ölçüm Testi, Günlük Yaşam Aktiviteleri, Yaşam Kalitesi ve İnsülin Direnci değerlendirmeleri tedavinin başlangıcında, 4.haftada, 12.haftada ve 16.haftada kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of exercise training were investigated in patient with diagnosed Alzheimer Disease (AD). 34 people were included the study and these people were divided into two groups. First group was AD group which had 16 people and the second gruop was named as control group wihch had 18 people. Both of these gruops were applied exercise training program for16 weeks. Within the exercise tranining program, the exercises which had strengthening, flexibility and balance parameters. The exercise programs were planned as 30-45 minutes per a day and three times a week. When the exercise were applied a day in a week under the physiotherapist control in Gulhane Military Medicine Academy, Department of the Geriatrics, the other two days exercises were performed as home-based with supervised related of the cases. The cases' Socio-Demographic Information, Mini Mental State Examination, Postural Evaluation, Sensory Test, Muscle Strength, Tinetti Gait and Balance Test, Timed-Up and Go Test, Tinetti Falls Efficacy Scale, Gait Speed Measurement Test, Activities of Daily Living, Quality of Life and Insulin Resistance were recorded in the baseline, 4.week, 12.week and 16.week of the study. After the exercise training program in AD group, while there were no statistically significant difference in upper extremity sensory test, Tinetti Gait and Balance Test, Activity of Daily Living and quality of life (p>0,05), there were significant difference in the all of the other evaluations.