Kanal içi kalsiyum hidroksit uygulanmış dişlerde apikal bariyerli kanal dolgularının sızdırmazlık direncinin incelenmesi
  1. Tez No: 366097
  2. Yazar: AYŞE SEZGİ SARA ERYÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CAVİT ÇEHRELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, kısa süreli kanal içi kalsiyum hidroksit uygulamasının apikal bariyerli kanal dolgularının sızdırmazlığı üzerindeki etkilerini in vitro koşullarda incelemek amacıyla yürütülmüştür. Periodontal nedenlerle çekilmiş, çürüksüz tek köklü daimi dişler (n=288), manuel endodontik eğelerle ISO 90 numaraya kadar %2,5 sodyum hipoklorit irrigasyonu ile genişletilmiştir. Açık apeks morfolojisini simüle edebilmek amacıyla, köklere retrograd olarak döner endodontik eğelerle apikal genişletme yapılmıştır. Hazırlanan örneklerin kron kısımları su soğutması altında elmas frezlerle uzaklaştırılarak 12 mm boyunda standart kök kanalları elde edilmiştir. Çalışma grubunda (n=144) köklere 30 gün süreyle kanal içi kalsiyum hidroksit patı uygulandıktan sonra dişlerin yarısı manuel (pasif) %2,5 sodyum hipoklorit irrigasyonu ile (n=72), diğer yarısı ise pasif ultrasonik irrigasyon ile muamele edilerek kanal içi kalsiyum hidroksit uzaklaştırılmıştır (n=72). Ardından tüm örneklere iki farklı mineral trioksit agregatı (MTA) kullanılarak 4mm'lik apikal bariyerler yerleştirilmiştir. Dişler sonrasında 3 gruba ayrılmış (n=24/grup), kanallar ilk grupta gutta-perka, ikinci grupta Resilon ile doldurulmuş, kalan 24 dişin kanalları boş bırakılmıştır. Kanal içi kalsiyum hidroksit uygulamasının yapılmadığı kontrol grubunda (n=144) tüm alt gruplar deney grubu ile aynı şekilde oluşturulmuştur. Hazırlanan örnekler, 24 saat ve 30 gün süreyle sıvı filtrasyon testine tabi tutularak, sızıntı miktarı kantitatif olarak kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel incelemesinde Bonferroni düzeltmeli Wilcoxon İşaret Testi ve Conover Çoklu Karşılaştırma Testleri kullanılmıştır. Deney gruplarındaki sızıntı düzeyleri kontrol gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0,0031).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of short-term intracanal application of calcium hydroxide on the apical leakage of root fillings with an apical barrier. Root canals of 288 extracted intact, single-rooted teeth were prepared up to #90 using K-type files in conjunction with 2,5 % NaOCl irrigation between each file size. In each root, a divergent open apex was simulated by retrograde apical preparation with a #30 rotary files. Following sectioning of crowns and adjusting root length to 12 mm, half of the roots (n=144) were filled with a calcium hydroxide paste (experimental group) using a lentulo spiral in a low-speed handpiece. The teeth were kept in moist gauze for 30 days. The teeth in experimental group were further assigned into two subgroups. The teeth in first subgroup (n=72) were irrigated with 2,5% NaOCl without mechanic agitation, while in the second subgroup (n=72), the root canals were rinsed with 2,5% NaOCl using passive ultrasonic irrigation. Thereafter, a 4mm apical barrier of mineral trioxide aggregate (MTA) was placed into the canals. Each subgroup was further divided to three groups: where 24 specimens were filled with Gutta-Percha/AH Plus, 24 specimens with Resilon/Epiphany and in 24 specimens being left empty. The specimens in control group were prepared by repeating the same procedures in experimental group. Apical parts of the roots were subjected to fluid filtration and apical microleakage values were determined after 24 hours and 30 days. Statistical analysis of experimenal data was made using Wilcoxon Signed Ranks Test and Conover's Multiple Comparison Test with Bonferroni correction. The control group showed better sealing properties than the experimental group (p0,0031), irrespective of the type of irrigation protocol or apical barrier.