Elektrik stimülasyonunda kullanılan farklı akımların derinin biyofiziksel özellikleri üzerine etkisi
The effects of electrical stimulation on skin biophysical properties
- Tez No: 366105
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIRDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tunç Y., Elektrik Stimülasyonunda Kullanılan Farklı Akımların Derinin Biyofiziksel Özellikleri Üzerine Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2014. Bu çalışmada, elektrik stimülasyonu ile kas kuvvetlendirilmesinde kullanılan farklı akımların, derinin biyofiziksel özelliklerinde meydana getirdiği değişiklikler incelendi. Çalışma, 40 sağlıklı bireyin (yaş ortalaması=24,10±2,86) katılımıyla Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada derinin biyofiziksel özelliklerini oluşturan derinin ısısı, derinin transepidermal su kaybı, derinin pH'sı, derinin nemi ve derinin elastikiyeti elektrik stimülasyonu uygulaması öncesi ve sonrasında değerlendirilmiştir. Bireylerin ön kolunda el bileği fleksör kas grubuna günaşırı Faradik akım, Rus akımı ve Yüksek Voltajlı Kesikli Galvanik Akımı (YVKG) ile elektrik stimülasyonu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tunç, Y. The effects of Electrical Stimulation on Skin Biophysical Properties, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, MSc. Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation Program, Ankara, 2014. In this study the effects of various electrical currents for strengthning on biophysical properties of the skin was investigated. The study was carried on 40 healthy subjects in Hacettepe University, Faculty of Health Sciences, Department of Phyisical Therapy and Rehabilitation. The investigated biophysical properties, including temperature, transepidermal water loss, pH, hydration and elasticity of the skin, were measured both before and after the electrical stimulation. Faradic current, Russian current and High Voltage Pulsed Galvanic Stimulation were applied on the participants' wrist flexor muscle group on forearm every other day. Each of applied currents caused significant changes in different properties of the skin (p< 0,05).