Kemoterapi gören kanserli çocukların annelerinin algıladıkları sosyal desteğin ve yaşam kalitesinin incelenmesi
An analysis on social support and quality of life perceived by the mothers of children with cancer receiving chemotherapy
  1. Tez No: 366123
  2. Yazar: GÜLÇİNAY SELAMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tanımlayıcı tip araştırma, kemoterapi gören kanserli çocukların annelerinin algıladıkları sosyal desteğin ve yaşam kalitesinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi hematoloji-onkoloji servisinde, polikliniğinde ve ayaktan kemoterapi merkezinde tedavi gören kanserli çocukların anneleri oluşturmuştur. Yaşam kalitesini ölçmek için Kanser Hastasına Bakım Veren Aile Üyelerinin Yaşam Kalitesi Ölçeği, sosyal desteği ölçmek için Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Görüşülen annelerin %99.18'i evli, %31.8'i 39-45 yaş aralığında ve %37.05'i ilköğretim mezunudur.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was carried out for the purpose of analyzing the social support and quality of life perceived by the mothers of children with cancer receiving chemotherapy. The sampling group of the research comprised the mothers of the children with cancer receiving treatment in the hematology-oncology service and polyclinic of Marmara University, Pendik Training and Research Hospital and in the outpatient chemotherapy centers. In order to measure the quality of life, The Quality of Life Scale (QOLS) of the family members taking care of a cancer patient was used, and to measure social support, The Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) was used. 99.18% of the mothers interviewed are married, whereas 31,8% of them are between the age range of 39-45 and 37.05% of them are primary school graduates. While the marital status of the mothers of children with cancer, their social security did not affect the quality of life, the scores of social support scale of the mothers who had no blood relation with their spouse, who were supposed to look after another patient, who were aged and had no younger kids were found to be significantly high.