Bazı yeni 4(3H)-kinazolinonların sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structure elucidation of some novel 4(3H)-quinazolinones
- Tez No: 366124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVGİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
BAZI YENİ 4(3H)-KİNAZOLİNONLARIN SENTEZİ VE YAPILARININ AYDINLATILMASI Sevda Türk, Yrd.Doç.Dr. Sevgi Karakuş, Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Amaç Günümüzde ilaç etken madde adayı olan bir çok bileşiğin yapısında 4(3H)-kinazolinon yapısı yer almaktadır. Bu yapının, içerdiği sübstitüentlere bağlı olarak farklı farmakolojik etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada, antibakteriyel aktiviteye sahip sülfonamit türevi bileşikler kullanılarak, bir seri 2-metil-3-[4-(sübstitüeaminosülfonil)fenil]-4(3H)-kinazolinon türevinin (2a-i) sentez edilmesi ve spektroskopik yöntemlerle yapılarının aydınlatılması hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem Antranilik asit türevleri ile asetik anhidritin susuz ortamdaki karışımına, sübstitüe sülfonamit türevlerinin asetik asit içerisindeki karışımı ilave edilmiş ve bu yolla 2-metil-3-[4-(sübstitüeaminosülfonil)fenil]-4(3H)-kinazolinon türevleri (2a-i) kazanılmıştır. Bulgular ve Sonuçlar Sentez edilen 2-metil-3-[4-(sübstitüeaminosülfonil)fenil]-4(3H)-kinazolinonların (2a-i) saflıkları ince tabaka kromatografisi ile kontrol edildikten sonra yapıları elementel analiz (C, H, N, S), UV, IR, 1H-NMR ve kütle spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Anahtar Kelimeler 4(3H)-Kinazolinon, antranilik asit türevi, sülfonamit, sentez, yapı aydınlatma.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND STRUCTURE ELUCIDATION OF SOME NOVEL 4(3H)-QUINAZOLINONES Sevda Türk, Asst.Prof.Dr. Sevgi Karakuş, Department of Pharmaceutical Chemistry Aim Nowadays, 4(3H)-quinazolinone structure is located in many compounds as candidate for drug active molecules. It is suggested that it has different pharmacological effects depending on the substituents contained in this structure. In this research, we aimed to synthesis a series of 2-methyl-3-[4-(substituedaminosulfonyl)phenyl]-4(3H)-quinazolinones (2a-i) by using sulfonamide derivatives, which have antibacterial activity, and also we confirmed their structure by spectroscopic methods. Materials and methods Substitued sulfonamide derivatives' solution in acetic acid is added on the anhydrous mixture of anthranilic acid derivatives and acetic anhydride. And, in this way 2-methyl-3-[4-(substituedaminosulfonyl)phenyl]-4(3H)-quinazolinone derivatives (2a-i) are obtained. Findings and Results After controlling the purity of the synthesised 2-methyl-3-[4-(substituedamino-sulfonyl)phenyl]-4(3H)-quinazolinones (2a-i) by thin layer chromatography; their structures were confirmed by elemental analysis (C, H, N, S), UV, IR, 1H-NMR and mass spectroscopic methods. Keywords 4(3H)-Quinazolinone, anthranilic acid derivative, sulfonamide, synthesis, structure elucidation.