Gebe kadınlarda human papilloma virüs sıklığının araştırılması
Determining the prevelance of HPV in pregnant women
  1. Tez No: 366132
  2. Yazar: SERAP EGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İBRAHİM HARMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Human papilloma virüs (HPV) yaygın görülen cinsel yolla bulaşan hastalık etkenidir. Cinsel aktif kadınların %70'i bu enfeksiyona maruz kalmaktadır. Epiteliotropik bir virüs olan HPV'nin perine, genital bölgeler, anüs, orofarinks ve ciltte epitel dokuya afinitesi vardır. HPV, preinvaziv ve invaziv serviks kanserinin etyolojisinde yer almasından dolayı anne sağlığı açısından önemlidir. Fetüs, normal doğum sırasında, annenin serviks ve vaginasından geçerken aralarında HPV'nin de olduğu birçok mikroorganizma ile karşılaşmaktadır. Buradan bulaşan HPV'nin orofarinkste görülmesi ve larengeal papillomatozis oluşturması nedeniyle yenidoğan açısından da risk oluşturmaktadır. Çalışmamızda antenatal takip için gebe polikliniğe başvuran gebelerde HPV sıklığının saptanması amaçlandı. Yöntem: Haziran 2011-Haziran 2013 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniğine başvuran ve çalışmayı kabul eden hastalar çalışmaya alındı. Gebelerde ilk başvurularında alınan servikal sürüntüde PCR yöntemi ile HPV DNA çalışıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 13.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 448 hasta katıldı. Hastaların yaş ortalaması 26.5±4.8 idi. Olguların 26 (%5.8)'sında HPV DNA pozitif olarak saptandı. HPV pozitif 26 (%5.8) olgunun 20 (%77)'sinde yüksek riskli HPV tipleri (tip-16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 67, 70), 6 (%23)'sında düşük riskli HPV tipleri (tip-11, 42, 54, 57, 81, 84) saptandı. HPV pozitif olguların 14 (%54)'ünde tek tip HPV, 12 (%46)'sinde birden çok HPV tipi saptandı. Birden çok HPV tipi saptanan olguların 1 (%3.8)'inde on iki tip HPV, 2 (%7.6)'sinde on bir tip HPV, 2 (%7.6)'sinde on tip HPV, 1 (%3.8)'inde beş tip HPV, 2 (%7.6)'sinde dört tip HPV, 2 (%7.6)'sinde üç tip HPV, 2 (%7.6)'sinde iki tip HPV birlikte saptandı. Olguların gebelik ve doğum sayıları ile HPV DNA pozitifliği arasında anlamlı ilişki olduğu, gebelik ve doğum sayıları düşük olan kadınlarda HPV'nin daha sık görüldüğü bulundu. Sonuç: Ülkemizde farklı bölgelerde, farklı popülasyonlarda yapılan çalışmalarda kadınlarda HPV sıklığının %2.2-26 arasında değiştiği bildirilmektedir. Çalışmamızda, gebe kadınlarda HPV DNA sıklığı %5.8 olarak bulunmuştur. Onkojenik bir virüs olan HPV; serviks kanserinin etyolojisinde primer etken olmasının yanı sıra, doğum sırasında fetusa geçerek larengeal papillomatozise yol açması nedeniyle antenatal takipte dikkate alınması gereken bir risk faktörüdür. Batı Karadeniz'in Zonguldak ilinde yüksek oranda saptanan servikal HPV sıklığının ülkemizin diğer bölgelerinde de hangi oranda olduğunun belirlenmesi amacıyla yapılacak çalışmalar sonucunda, toplum sağlığını korumak adına servikal sürüntüde HPV taraması antenatal takip testleri içine alınabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Human papilloma virus (HPV) is a common sexually transmitted disease agent. 70% of sexually active women is exposed to this infection. HPV which is an epitheliotrophic virus, has affinity to the epithelium of the perineum, anus, oropharenx and skin. Due to take place in the etiology of preinvasive and invasive cervix cancer, HPV is important for maternal health. Fetus exposes multiple microorganisms including HPV when passing through the maternal cervix and vagina during normal birth. HPV transmitted from here, constitute a risk in terms of the newborn because its contaminating oropharynx and causing laryngeal papillomatosis. In our study, it is aimed to determine the prevalence of HPV in pregnant women for outpatient antenatal follow-up. Method: Outpatients who admitted to Bülent Ecevit University Practice and Research Hospital between June 2011-June 2013 and accepted to participate in the research, are enrolled in to the study. At the first contact with pregnant women, taken cervical swabs HPV DNA with the PCR method were studied. Assess the data SPSS 13.0 package program was used. Data: Total 448 patients attended in to the study. The mean age of patients was 26.5±4.8. HPV DNA is determined as positive in 26 (5.8%) of patients. 20 (77%) of the 26 (5.8%) HPV positive patients had high-risk HPV types (type 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 67, 70), 6 patients (23%) had low-risk HPV types (type 11, 42, 54, 57, 81, 84) detected. 14 of HPV positive patients (54%) have only one type of HPV, 12 of HPV positive patients (46%) have more than one type of HPV. In the cases determined multiple HPV types one patient has twelve HPV types (3.8%), 2 patients have eleven HPV types (7.6%), 2 patients have ten HPV types (3.8%), 1 patient has five HPV types (3.8% of cases), 2 patients have four HPV types (7.6%), 2 patients have three HPV types (7.6%), 2 patients have two HPV types (7.6%). Between pregnancy and labor rates and HPV DNA positivity is a significant relationship, in woman who have less pregnancy and labor HPV was found to be more frequent. Result: İn the our country, in different regions and different populations in studies conducted of HPV prevalence in women is reported to range between 2.2-26%. In our study, HPV DNA prevalence in pregnant women were found as 5.8%. HPV which is an oncogenic virus, as well as being primary factor in the etiology of cervical cancer, through to the fetus during delivery to cause laryngeal papillomatosis due to be considered in antenatal care is a risk factor. Western Black Sea province of Zonguldak at a high rate detected cervical HPV prevalence in our country in other areas, which is rated to determine the work to be done as a result, public health and to protect the cervical smear HPV screening antenatal follow-up tests may be enclosed.