Spinal anestezi ile yapılan elektif sezaryen cerrahisinde analjezik nosiseptif indeks monitörizasyonunun blok etkinliğinin değerlendirilmesindeki yeri
Importance of analgesic nosiseptive i̇ndex monitorisation on evaluating block effectiveness at elective cesarean surgery
- Tez No: 366162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSNÜ YÜCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada spinal anestezi uygulanan sezaryen cerrahi hastalarında analjezik nosiseptif indeks (ANİ) monitörizasyonu kullanılarak spinal blok etkinliği tespit edilmesi ve postoperatif ağrı ile ilişkisinin değerlendirilmesi hedeflendi. Metod: Spinal aneztezi uygulanacak sezaryen cerrahisi yapılacak 100 hasta bu çalışmaya dahil edildi. Her hastaya noninvaziv biçimde sternum ksifoid çıkıntısının 2 cm altına gelecek şekilde analjezik nosiseptif indeks (ANİ) paletinin konması ve V5 göğüs derivasyonuna uyan bölgeye EKG paletinin yerleştirilmesi ile elde edilecek analjezik nosiseptif indeks (ANİ) değerlerinin ve hemodinamik parametrelerin spinal anestezi uygulamasından önce, spinal anestezi uygulama sırasında, spinal anestezi yapıldıktan sonra ve belirlenmiş zaman aralıklarında (1.dk,3.dk,5.dk,10.dk vb) ölçümü gerçekleştirildi.Ayrıca hastaların postoperatif ağrılarını değerlendirmek amacıyla 1., 2., 3., 4. Saatte VAS (Vizüel analog ağrı skalası ) ANI değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study it was aimed to show spinal block effectiveness and the relationship between postoperative pain by using analgesic nosiseptive index monitorisation on patients whom spinal anestesia made for cesaerian operation. Methods: 100 patients whom spinal anestesi planned for cesaerian surgey were included to this study. To Each patient under 2 cm of sciphoid tuberculum of sternum ANI palet was put and to the V5 region ECG palets were put so ANI values and hemodynamic parameters were measured before spinal anesteshia,during spinal anesthesia and after spinal anesthesia at specified time intervals(1.,3.,5.10. minutes etc. ) .In addition, VAS (visual analogue pain scale) ANI values were recorded in 1, 2, 3, 4 hours for evaluate postoperative pain in patients.