Subklinik hipotiroidili hastalarda oksidatif stres ve epikardiyal yağ kalınlığının değerlendirilmesi
Assessment of oxidative stress and epicardial fat tissue thickness in patients with subclinical hypothyroidism
- Tez No: 366173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ayşenur TORUN, PROF. DR. TEVFİK SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Aşikar hipotiroidinin aterosklerozla ilişkisi iyi bilinmektedir. Ancak subklinik hipotiroidinin ve bunun tedavisinin aterosklerozla ilişkisini belirlemek güçtür. Bu çalışmamızda subklinik hipotiroidisi olan olgularda visseral yağlanmanın bir göstergesi olan epikardiyal yağ kalınlığı ile oksidatif stres parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve L-Tiroksin replasman tedavisi uygulama endikasyonu olan hastalarda, replasmanın bu parametreler üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metod: Otuzu Grup 1 (n=30) subklinik hipotiroroidili ve 32'si Grup 2 (n=32) sağlıklı kontrol grubu olmak üzere olgular 2 gruba ayrıldı. Tüm olgulardan tedavi öncesi total antioksidan seviye, total oksidan seviye, oksidatif stres indeksi düzeyleri bakıldı ve epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ölçüldü. Grup 1 hastalarda ise tedavi sonrası bu parametrelere tekrar bakıldı. Bulgular: İki grup arasında yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi, vücut yağ oranı, sistolik tansiyon, diastolik tansiyon değerleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark yoktu (hepsi için p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The relationship between overt hypothyroidism and atherosclerosis is well known. However, it is difficult to relate subclinical hypothyroidism and its treatment with atherosclerosis. In this study, we aimed to investigate the relationship between epicardial fat tissue thickness which is an indicator of visseral adiposity and oxidative stress parameters, in patients with subclinical hypothyroidism. Also we aimed to evaluate the effects of L-Troksin replacement on these parameters over the patients who had replacement therapy indication. Method: The patients are divided into two groups. The first group consist of 30 patients with subclinical hipotiroidism (group 1) and the other group consist of 32 cases who were healthy control group (group 2). Before the treatment, serum total antioksidant status, total oxidant status, oxidative stress index, levels and epicardial fat tissue thickness were measured. In the group 1 patients, these parameters were measured again after the treatment. Findings: There wasn't a significant difference between the two groups in terms of age, gender, body mass index, body fat ratio, systolic blood pressure, diastolic blood pressure (for all p>0,05).