Azoospermik bireylerde, seminal plazma oksidatif stres parametreleri azoospermik olmayan bireylerden farklı mıdır?
Seminal plasma oxidative stress parameters is different from azoospermia and non azoospermia individuals ?
  1. Tez No: 366172
  2. Yazar: KEMAL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YENİ, DOÇ. DR. MEHMET GÜLÜM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmamızın amacı azooospermik bireylerde, seminal plazma oksidatif stres parametrelerinin azospermik olmayan bireylerin sonuçları ile karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza Kasım 2013-Mayıs 2014 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Polikliniğine, infertilite nedeniyle başvuran ardışık 200 hasta alındı. Hastalardan spermiogram ve 12 saatlik açlık sonrası kan alındı. Semende anlamlı düzeyde lökosit tespit edilen hastalar; 40 yaş üstü, VKI >30, varikosel, epididimiorşit, testiküler torsiyon, testis travması ve tümörü olan hastalar; pentoksifilin, vitamin preparatları ve sigara kullanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Azoospermik ve nonazoospermik olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Azoospermik grupta 48 hasta (ortalama yaş 32.40±8.01 yıl), nonazoospermik grupta 137 hasta (ortalama yaş 30.58±5.77 yıl) değerlendirmeye alındı. Azoospermik ve nonazoospermik hastaların serum ve seminal plazma TAS, TOS, OSİ, PON ve Arilesteraz düzeylerine bakıldı. Bulgular: Azoospermik ve nonazoospermik gruplarda TAS, TOS, OSI, PON, arilesteraz seviyeleri incelendiğinde; azoospermik olmayan grupta TAS, PON, arilesteraz değerlerinin azoospermik gruptaki değerlerden istatistiksel olarak daha yüksek olduğu TOS ve OSI değerlerinin düşük olduğu bulundu. Bütün farklar istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare oxidative parameters in seminal plasma with azoospermia people to non azoospermia people. Method: 200 patients who diagnosed for infertility were recruited through Harran University Research Hospital Urology outpatient service from 2013 November to 2014 May. Spermiogram and 12 hours fasting blood sample were taken from patients. Significant leukocytes were determined in patients' semen who had varicosele, BMI>30, epididymoorchitis, testicular torsion, testicular trauma, patients with tumor and older than 40 years. Patients who were using pentoksifilin, vitamin, and cigarettee were excluded. Patients divided into two groups; azoospermia and non-azoospermia. 48 patients in azoospermia group (mean age 32.40±8.01 years) and 137 patients in non-azoospermia group (mean age 30.58±5.77 years) were evaluated. TAS, TOS, OSI, PON and arylesterase levels were measured in serum and seminal plasm in both groups. Results: When TAS, TOS, OSI, PON and arylesterase levels were evaluated in both group; It's found that patients with non-azoospermia group have higher levels of TAS, PON, Arylesterase compared to the other group. All differences were statistically significant.